– Výstava malíře Ladislava Hojného ´Jó, ty paměti´ se otevírá v Komunitním centru Prádelna

Popisek: Malíř Ladislav Hojný

„Po vynucené půlroční pauze obnovila v září svoji činnost také Galerie Prádelna, jež tvoří nedílnou součást Komunitního centra Prádelna v Holečkově ulici. Další výstavní etapu zahájí ve středu 9. září vernisáží výstavy malíře Ladislava Hojného s názvem ´Jó, ty paměti´, uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

Malíř, ilustrátor, grafik a typograf Ladislav Hojný připravil kolekci vizuálních ponorů do svých vzpomínek, myšlenek, zážitků, které spojil do kapitol – vo cizině, vo víře, vo můzách apod. Celkem výtvarník vybral 15 kapitol ze 30, vynechal např. ´vo výstavách a vernisážích´, ´vo pivu´, ´vínu a opojení´ apod. Kromě charakteristické kresby jsou pro tuto expozici velmi důležité autorovy texty. Konečně celou výstavu sám uvozuje slůvkem „Jauvajs!, které je „dráždivé a hodí se“. Psaní není pro Hojného jenom zaznamenávání myšlenek. Hodně dobrých podnětů se vynořuje v průběhu samotného psaní. „Když se prostě posadíme před list papíru a začneme vyjadřovat slovy vše, co máme na mysli a na srdci, začnou se vybavovat nové myšlenky, které nás mohou překvapit a zavést nás do míst v našem nitru, o nichž ani nevíme, že bychom tam kdy nahlédli. Jedno z nejdůležitějších hledisek psaní je to, že psaním můžeme otevřít hluboké studny skrytých pokladů, které jsou krásné nejen pro naše oči, ale i pro oči druhých“, přibližuje proces svojí tvorby.

Radní JUDr. Petr Lachnit a malíř Ladislav Hojný

S textovou stránkou souvisí i samotný psaný projev. „Dyby se někomu zdálo, že píšu jako nevzdělanec a tudíž blbec, tak na svou obranu musím říct, že je to úmysl. Někdy rád spojuji slova, jindy zas vynechám 1. písmenko, měkké i nahradím tvrdým (´lydy´ – rozuměj lidi atd.). Mě to s tou násadkou, perem a inkoustem baví takhlenc pracovat“, vysvětluje s notnou dávkou charakteristické nadsázky Hojný.

Ladislav Hojný vystudoval v letech 1963 – 1969 užitou a propagační grafiku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením profesorů Josefa Nováka a Antonína Strnadela. V letech 1969 – 1989 působil jako grafik v redakci časopisu Ahoj na sobotu, poté pracoval v různých periodikách a od roku 1993 do roku 2004 byl grafikem v redakci časopisu Ministerstva vnitra ČR Veřejná správa a současně kreslil drobné satirické kresby pro českou mutaci pánského časopisu Playboy. Získal zvláštní cenu v soutěži ČSN za grafickou úpravu časopisů, byl odměněn za ilustrace, za grafické listy (k 100. výročí ND), publikován v knížce Současná česká typografie. Od roku 2003 kreslí a píše Výlety do malých a nejmenších obcí Středočeského kraje, jimiž dokumentuje mizející venkov.

Nová výstava malíře Ladislava Hojného, který se do galerie Prádelna vrací po více než dvou letech, je důstojným obnovením výstavního programu po přerušení. Kromě samotné expozice, která bude jistě jako vždy svérázným a vtipným ponorem do vnitřního světa výrazné umělecké i lidské osobnosti, se těším také na vernisáž, neboť i ta určitě zaujme netradičním pojetím. Vzpomínky, paměť jedince tvoří důležitou součást psyché každého člověka, tvarují výrazně jeho vnitřní svět a ovlivňují jeho vnímání světa vnějšího. V tomto případě návštěvníci ocení nejen výtvarné řemeslo, nýbrž také nadhled, vtip a moudrost zralého muže. Jak napsala návštěvnice jedné z jeho předchozích výstav: „Pane Hojný, je to radost, dívat se Vašima očima“, zve na výstavu radní JUDr. Petr Lachnit, který nad výstavou převzal záštitu.

Koláž Ladislava Hojného

Vernisáž výstavy Ladislava Hojného ´Jó, ty paměti´ se uskuteční ve středu 9. září v 17 hod za přítomnosti autora, který slibuje, že i „vobčerstvení bude pikantní“ a v intencích jeho oblíbené ´13ky´. Co to znamená, se přijďte podívat sami.

https://www.krajskelisty.cz/praha/obvod-praha-5/24477-vystava-malire-ladislava-hojneho-jo-ty-pameti-v-komunitnim-centru-pradelna.htm