– Další detašované pracoviště pečovatelské služby otevře Praha 5 na začátku roku 2021

Seniorský pár. Ilustrační foto: Freeimages.com

Pátá městská část na začátku července zahájila provoz barrandovského pracoviště pečovatelské služby. V lednu příštího roku otevře další, tentokrát v Košířích. Pokračuje také rekonstrukce Raudnitzova domu v Hlubočepech na Dům s pečovatelskou službou. Informoval o tom radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit (ANO).

Jak se zatím osvědčilo v prvních týdnech provozu detašované pracoviště pečovatelské služby na Barrandově?
Provoz nového pracoviště byl zahájen na začátku července. Bezprostředně po otevření nás již kontaktovali a navštěvovali první zájemci. Bylo to senioři samotní nebo zástupci rodin. Někteří senioři se na nás dokonce přišli osobně podívat a zjistit, jaké služby pro ně nabízíme. Nebo chtěli přímo řešit svou osobní situaci. A byli i ti, kteří si přišli prostě jen tak popovídat. Uvítali, že mají k dispozici další nabídku služeb, poradenství i pomoci. A že mají „svou pečovatelskou službu“ přímo u svého bydliště.

Velkou výhodu vidí veřejnost právě v umístění do prostor polikliniky Barrandov, kam většina seniorské veřejnosti dochází k lékaři. Veřejnost ocenila bezbariérovost a dostupnost služeb, velkým problémem byla pro seniory právě doprava z Barrandova na Smíchov, kde sídlí centrála. Ti, co nevěděli nic o pečovatelské službě, co poskytuje a zajišťuje, získali informace o službách a zároveň důležitou jistotu, že nezůstanou bez pomoci a sami se svými problémy, že mohou kdykoli zavolat a požádat o pomoc, či přijít řešit svou situaci.

Jaké novinky chystá Praha 5 v sociální oblasti pro zbytek letošního roku a co plánuje na ten další?
Příspěvková organizace Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 chystá otevření dalšího detašovaného pracoviště pečovatelské služby, které bude umístěno v domě „ÁDA“ v Košířích na Plzeňské ulici 174. Předpokládáme, že toto pracoviště bude otevřeno v lednu 2021.

V současné době probíhají v tomto domě práce spojené s vybudováním výtahu a průchodu do výtahu z Plzeňské ulice. Záměr vybudovat detašované pracoviště vyšel ze zkušeností právě naší pečovatelské služby, která dlouhodobě zajišťuje velkou část klientů z Košíř, Cibulek, Motola a okolí, kde evidujeme každým rokem zvýšený zájem o tyto služby. Myšlenka nabídky právě této služby vycházela samozřejmě také z jednání a setkávání se seniorskou veřejností a z jejich požadavků dostupnosti pečovatelské služby přímo v této lokalitě.

Chceme být lidem blíž. Právě dostupnost této služby je klíčovým momentem v situacích, se kterými se zejména seniorská veřejnost mnohdy potýká. Někdy se hraje přímo doslova o čas. Proto budou mít příští rok zdejší občané svůj profesionální tým pečovatelek s koordinátorkou a sociální pracovnicí.

Budou se moci na ně obrátit ti, kteří potřebují poradit, zkonzultovat svou situaci či přímo potřebují zajistit pomoc s domácností, s nákupy, dovozem a přípravou jídla, hygienou, úklidem, doprovodit k lékaři, na jednání, vyjít si ven na vycházku s doprovodem nebo třeba zajistit přepravu Taxíkem Maxíkem.

Získají zde také informace o dalších službách pro seniory a aktivizačních programech a akcích, které pro ně Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 nabízí ve svých komunitních centrech Prádelna a Louka.

Kromě chystaného zprovoznění nového detašovaného pracoviště pečovatelské služby v Košířích otevřelo Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 v úterý 1. září další část jeslí Na Hřebenkách a rozšířilo tak jejich kapacitu o 25 dětí ve věku od jednoho do tří let. Celková kapacita našich jesliček na Hřebenkách tedy bude 50 dětí.

Kdy bude dán k užívání Raudnitzův dům v Hlubočepech?
Zásadní novinkou, která se týká oblasti sociálních služeb, je právě dokončení rekonstrukce památkově chráněného Raudnitzova domu v Hlubočepech a jeho přeměna na Dům s pečovatelskou službou s byty zvláštního určení, komunitními prostorami, místnostmi pro poskytování pedikúry, masáží a kadeřnictví pro seniory. Předání domu Centru sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 do užívání by mělo proběhnout ve druhé polovině roku 2021. Bude to zásadní příspěvek městské části Praha 5 pro řešení situace osob v seniorském věku, případně osob se zdravotním či tělesným postižením.

Kdy se počítá s dokončením rekonstrukce a zateplení jesliček Hřebenka?
Rekonstrukce a zateplení hospodářského pavilonu jesliček Hřebenka právě probíhá, předpokládaný termín ukončení je letošní říjen.

Proběhly v létě nějaké další práce na zařízeních týkajících se sociální oblasti?
Probíhají nejen práce na rekonstrukci Raudnitzova domu, ale finišují projektové práce na výstavbě dalšího pavilonu v jeho blízkosti. Je to v místě bývalého zdravotního střediska. I u dalšího projektu nového Domu s pečovatelskou službou a komunitním zázemím na Poštovce končí projektové práce. U těchto dvou nových domů začnou stavební práce příští rok.