– Háčkované dečky Jany King Kochánkové v Galerii Konírna Raudnitzova domu v Hlubočepích

Háčkované dečky Jany King Kochánkové v Galerii Konírna Raudnitzova domu v Hlubočepích

Popisek: Vernisáž výstavy obrazů Jany King Kochánkové v Komunitním centru Konírna

„V Komunitním centru Konírna Raudnizova domu v Hlubočepích proběhla v pátek 10. června vernisáž další zajímavé výstavy. Jana King Kochánková představila „Mandaly našich babiček“, a tak se můžete přijít potěšit z „krajkové“ výstavy s názvem Krása vesmírná,“ uvedl radní JUDr. Petr Lachnit.

V posledních několika letech je autorka fascinována háčkovanými dečkami, které vytvořily naše babičky. Tolik překrásných vzorů a tvarů. A vše vznikalo ručně-řemeslně technikou háčkování. V dnešní zrychlené době se tyto pomalé, řemeslné techniky již příliš nenosí. „Neznám nikoho z mé generace, kdo by dečky uměl háčkovat. Asi je to až příliš pomalé a těžké. A možná máme již zakrnělé i prsty od samého psaní na počítači,“ říká Jana King Kochánková.

Mandala autorky Jany King Kochánkové

Háčkování, krása vesmírná

Nicméně snahou autorky je dát této „kráse vesmírné“ comeback tím, že s ní pracuje, recykluje ji. A i když sama takto neháčkuje, snaží se tento druh ručního umění přenášet na obrazy grafickou technikou tiskem z výšky, nebo dečky používá jako šablony pro sprejování a vytváří z nich vesmírné kombinace. Na výstavě v galerii Konírna jsou vystaveny obrazy, které právě vznikly touto technikou.

Inspirací jsou přímo háčkované dečky našich babiček, které i autorce připomínají mandaly pocházející z indické tradice. Mandaly objevující se například v každé učebnici jógy, když se v nich píše o čakrách. Je to kruhovitý geometricky pravidelný obrazec, který má uklidňovat naši mysl, když se na něj díváme. Svojí pravidelností vyzařuje jistou harmonii. Autorka má těchto háčkovaných deček velikou sbírku a často je dostává od svých kamarádek společně s příběhem babiček, které je tvořily.

Jana King Kochánková vystudovala obor malby na Akademii výtvarných umění v Praze se stáží v New Yorku, nicméně prozrazuje, že její největší učitelkou je akademická malířka Helena Hrušková Slavíková, ke které chodila již od šesti let. Od roku 2020 od ní převzala vedení Výtvarného kroužku Hruška z.s., který do té doby vedla právě malířka Hrušková Slavíková. Zmíněný spolek má v Praze 5 více než šedesátiletou tradici. Dále J. K. Kochánková v roce 2007 založila svou vlastní oděvní značku KOKO, která je lokální, ekologická, etická, kreativní, a hlavně vytvořená s láskou, stejně tak jako její obrazy.

https://www.krajskelisty.cz/praha/obvod-praha-5/27362-hackovane-decky-jany-king-kochankove-v-galerii-konirna-raudnitzova-domu-v-hlubocepich.htm