– Výlet s tajenkou Do skalničkové zahrádky a za Jestřábem do Prokopského údolí. Nová trasa oblíbeného výletování po Praze 5

Popisek: Skalničková zahrada v Prokopském údolí

„Výlety s tajenkou pro seniory, děti a rodiny jsou na Praze 5 natolik populární, že jich ročně projde několik tisíc návštěvníků, kteří se pak vždy v lednu těší na další novou trasu,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

Po výletu, který vede po dně pravěkého moře a výletu na Děvín, Petřín, Cibulku a za elegancí barrandovských prvorepublikových vil, připravilo Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 p.o. a společnost Velká dobrodružství další výlet s tajenkou, tentokrát ´Do skalničkové zahrádky a za Jestřábem do Prokopského údolí´.

Text výletu společně s doplňovačkou, přehlednou malovanou mapou a praktickými informacemi je ke stažení zdarma na webových stránkách Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 nebo na stránkách společnost www.veldo.cz v sekci výlety zdarma a je určen pro výletníky ve věku 5-100 let. Za vyluštěnou tajenku si návštěvníci mohou vyzvednout odměnu, drobný dárek v Infocentru Prahy 5 ve Štefánikově ulici č. 30.

Radnice podporuje a ráda

„Výlety s tajenkou jsou naprosto originální aktivitou, kterou budeme rádi podporovat, protože jde o zajímavé a nádherné, krátké trasy s naučně zábavnými texty, na které se mohou vydat jak děti, tak i senioři – nejlépe samozřejmě společně. Na výletě si protáhnou tělo, spousty zajímavého se dozví a objeví, společně luští doplňovačku a k tomu tráví čas spolu, v přírodě a na čerstvém vzduchu. Co víc si přát?“ vysvětluje radní MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit, který za realizací společně s Centrem sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 stojí.

Skalničková zahrada je unikátní, veřejně přístupná botanická zahrada s rozlohou cca 2 000 m2 s více jak dvou tisíci skalniček, alpínek a dalších dřevin. Byla založena v 50. letech manželi Haladovými v místě bývalého vápencového lomu na okraji Prokopského údolí, je průběžně udržována jejich synem Milanem Haladou a v roce 2019 byla revitalizována za finanční podpory Městské části Praha 5

Sekvojovec, ale i masožravky

Prokopským údolím vede hned několik výletů s tajenkou – tento nový se soustředí na historii dvou starých zámeckých budov, a hlavně si zde přijdou na své milovníci zahrad a neobvyklých rostlin. Unikátní skalničková zahrada v Prokopském údolí se totiž znovu otevřela veřejnosti. Tento klenot nabízí návštěvníkům minimálně 2000 skalniček a dřevin, obdivovat tady můžete například sekvojovec, ale i ´masožravky´.

Zámeček zvaný Raudnitzův dům je původně drobné venkovské sídlo na místě tvrze založené snad roku 1571 Janem Kutovcem z Úrazu. V roce 1623 objekt koupil Pavel Michna z Vacínova. Jeho syn se pak zadlužil a Hlubočepy získali do zástavy jezuité, kteří v roce 1669 objekt přestavěli na zámek. Po zrušení jejich řádu v roce 1773 zámek získal studijní fond. V polovině 19. století, kdy byl zámek v majetku Františka A. Defourse, byl zámek klasicistně upraven. Jedná se o jednopatrový obytný objekt na půdorysu písmene E. Střední křídlo má v přízemí dvojitý průjezd. Vstupní portál je lemován toskánskými sloupy nesoucími balkon. Nádvoří jsou od parku oddělena zídkou a brankami s litinovým zábradlím. Před zámečkem je torzo kdysi rozsáhlého parku. Objekt v roce 2020 radnice Prahy zrekonstruovala a změnila na dům pro seniory.

Zrekonstruovaný Raudnitzův dům

Dalším zajímavým objektem, u kterého výlet začíná, je Raudnitzův dům. Tuto historickou památku nechala městská část Praha 5 zrekonstruovat a upravit tak, aby splňovala požadavky a komfort pro bydlení seniorů a také jim zaručila klidné a bezpečné prostředí pro život. Do tohoto významného objektu se senioři nastěhují ve 2. pololetí roku 2021 a budou moci využít výpomoci pečovatelské služby a dalších služeb jako je pedikúra, masáže. Součástí jsou i krásné, historické prostory pro víceúčelové komunitní využití nejen nájemníků domu, ale i pro relaxaci a setkávání se veřejnosti z blízkého okolí. Realizovat se budou v těchto prostorách také aktivizační a vzdělávací programy, workshopy, tvořivé dílny a volnočasové aktivity.

Od Raudnitzova domu ke skalničkové zahradě je to jen kilometr, dále se pokračuje kolem Foglarovy skály až na Barrandov. „Trasa měří 4 km a věříme, že každý si zde přijde na své. Přejeme všem výletníkům krásné zážitky a plno zábavy na trase,“ zakončují organizátoři této pěkné zábavy.