– Odlehčovací pobytová služba pro rodiny a pečující o seniory. Jak pomoci rodinám v péči o své blízké

Popisek: Dům sociálních služeb Na Neklance poskytuje i příjemné posezení v atriu, které klienti hojně a rádi využívají

„V péči zejména o seniory hraje bezesporu nejdůležitější a nenahraditelnou roli rodina. A v této náročné době to platí dvojnásob. Tam, kde rodina a její členové jsou nablízku, umějí naslouchat, doprovázet, pomáhat, vařit, nakupovat, starat se o své blízké, tam díky každodenní péči mohou často senioři zůstat ve svém domácím prostředí, které důvěrně znají, cítí se v něm dobře a neztrácejí motivaci a smysl života,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit a dodává: „Ale někdy se stává, že právě Ti, co pečují, obětují se, zapomínají na sebe, nežijí své životy a není kde načerpat energii. Aby právě Ti nejbližší mohli poskytovat mnohdy nesmírně psychicky i fyzicky náročnou péči, měli by čas od času myslet i na sebe a načerpat síly.“

Jakou roli sehrává odlehčovací služba právě pro rodiny a pečující? Představíme vám malé pobytové odlehčovací zařízení na Praze 5, v Radlicích, kterým je Dům sociálních služeb s pobytovým odlehčovacím zařízením Na Neklance 15 (dále jen DSS). Tato služba je určena těm, kteří potřebují pomoci a odlehčit v péči o svého seniora tak, aby mohli například vyjet na dovolenou, zrelaxovat nebo si zařídit nutné záležitosti, plánované či neplánované. Zároveň pokud odlehčovacích pobytových služeb využijí, mají jistotu, že v době, kdy oni sami čerpají „zasloužené volno“, je o jejich rodiče či prarodiče postaráno a nemusí mít tak obavy, že by zůstali sami bez pomoci.

Dům sociálních služeb Na Neklance na klidném místě v Praze 5 – Radlicích

Zařízení rodinného typu s kapacitou 27 klientů

Provozovatelem tohoto zařízení je Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5. Odlehčovací pobytová služba je registrovanou sociální službou podle zákona o sociálních službách. Zařízení rodinného typu s kapacitou 27 klientů nabízí pobyty pro seniory od 60 let.  Dům byl zmodernizován a zrekonstruován tak, aby zajišťoval potřebný komfort pro své klienty a splňoval standardy kvality poskytování služeb, včetně asistivních technologiií, technického zajištění sloužícího k přivolání okamžité pomoci personálu v pokojích klientů, ale i v celém prostoru domu. Takto je zajištěno bezpečí klientů 24 hodin denně.

Nabídka služeb je pestrá

K dispozici jsou klientům jednolůžkové, dvoulůžkové a třílůžkové pokoje a apartmány. Péči o klienty zajišťuje tým profesionálů, vedoucí domu, sociální pracovník, aktivizační pracovník, zdravotní sestry, lékař a pečovatelky. Tento tým je k dispozici nejen klientům, ale i rodinám a příbuzným, rád poradí s péčí o seniora. Klienti mohou využívat celodenně nabídky všech služeb včetně pedikúry a kadeřnictví a také všech prostor domu, společenskou místnost, venkovní atrium a jídelnu. Ve společenské místnosti je k dispozici televize, knihovna. Je zde také odpočinkové posezení s relaxačními křesly, která klienti využívají k četbě či odpočinku, nebo při aktivizacích, trénincích paměti, reminiscenčních terapiích, nebo prostě k posezení u kávy.

Asistivní technologie zaručí bezpečnost klientů, ať už se nacházejí kdekoliv

Aktivizační programy

Důležité je pro všechny klienty, aby se zde cítili jako doma.  V DSS probíhají aktivizační programy, ze kterých si klienti vybírají podle svých potřeb, zájmů a naladění. Každodenním ustáleným a oblíbeným rituálem klientů, bez kterého nemůže začít nový den, jsou ranní zdravotní cvičení. Při společných tvořeních se procvičuje jemná motorika, od výroby různých dekorací a zajímavostí až po malování obrazů. V nabídce programů je zařazena kavárnička a pravidelná canisterapie asistenčních pejsků z Helppesu, na kterou se klienti vždy těší. Někteří obdivují umění psů, jiní se s nimi rádi mazlí, protože jim chybí ´čtyřnozí miláčkové´, na které byli doma zvyklí. Pro seniory, kteří se již necítí na procházku po okolí, je k dispozici venkovní atriové posezení se zahradou, na jaře plnou květin, kde si klienti sami sází a pěstují, v létě si zde můžete natrhat i jahody, rajčata a bylinky, probíhají zde i aktivizace a společné akce. S klienty jezdí i na výlety s Taxíkem Maxíkem, které v současné době bohužel nemohou realizovat.

Krátkodobé, ale i dlouhodobější pobyty

Pečující rodina a blízcí mohou využít našich odlehčovacích služeb na krátkodobé, ale i dlouhodobější pobyty, po tuto dobu bude o jejich seniora postaráno 24 hodin denně. Praxe ukazuje, že řada seniorů se sem opakovaně vracejí, a to i v době například vánočních svátků, velikonoc nebo právě o letních prázdninách.  Při svých pobytech však klienti navazují i přátelství a ta je sem směrují na opakované pobyty.

Neklanka nabízí jednolůžkové, dvoulůžkové a třílůžkové pokoje a apartmány

Odlehčovací pobytová služba, ač funguje v nepřetržitém 24hodinovém provozu na Praze 5 již řadu let, není ještě bohužel dostatečně veřejnosti známá. Často jsou rodiny a pečovatelé překvapeni, když se o nás dozví, protože přesně tuto službu potřebují pro svého seniora buď sami, nebo jejich známí. Dlouhodobou praxí je také to, že všem zájemcům, kteří se ocitají v nelehkých situacích a obavách o své blízké, rádi poradí a zodpoví dotazy, se kterými se můžete obrátit na vedoucí DSS Danielu Stočesovou nebo můžete navštívit stránky www.csop5.cz.

https://www.krajskelisty.cz/praha/obvod-praha-5/25222-odlehcovaci-pobytova-sluzba-pro-rodiny-a-pecujici-o-seniory-jak-pomoci-rodinam-v-peci-o-sve-blizke.htm