– Moderní senioři z Komunitního centra Prádelna používají chytré telefony nebo tablety

Moderní senioři z Komunitního centra Prádelna používají chytré telefony nebo tablety

Popisek: Senioři z Komunitního centra Prádelna se učí ovládat smartphony a tablety.

„Používání počítače dnes patří mezi základní dovednosti již nejen mladé a střední generace, nýbrž i seniorů. V souvislosti s masovým rozšiřováním internetového pokrytí a požadavků na mobilitu se stále oblíbenější stávají tablety a smartphone neboli tzv. chytré telefony, které u běžných uživatelů rychle nahrazují klasické stolní počítače i notebooky a v současnosti představují nejrozšířenější zařízení poskytující přístup na internet,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

Senioři se o problematiku tabletů a smartphonů zajímali již dříve. Jelikož v Komunitním centru Prádelna mají dlouhou tradici oblíbené kurzy práce s PC a digitální technikou, nárůst používání chytrých telefonů a tabletů byl již několik let v seniorské populaci velmi zřetelný. Devadesát procent všech uživatelů výpočetní techniky nejen z řad seniorů chce počítač využívat především jako zdroj informací, zábavy a nástroj komunikace. A všechny tyto požadavky smartphone splňuje, navíc je multifunkční, skladný a lehce přenositelný, vydrží dlouho v provozu na baterii, čímž se ještě více zvyšuje jeho mobilita. Dalším důvodem pro využití tabletu seniory je také maximální jednoduchost a intuitivní ovládání, nepřítomnost klávesnice a především myši, jejíž ovládání činí hlavně úplným začátečníkům z řad seniorů nemalé problémy.

Kurzy práce se smartphonem a tabletem

Kurzy práce s tabletem / smartphonem

Čili senioři se o možnost používání smartphone a tabletů velmi zajímají, a proto v komunitním centru probíhají již několikátým rokem kurzy práce s tabletem / smartphonem pod vedením zkušených lektorů. Ten účastníky kurzů rozdělené dle úrovně dosavadních znalostí seznámí se všemi možnostmi a specifiky používání těchto dotykových zařízení, rozdílem mezi prací na klasickém stolním PC nebo notebooku a spoustou dalších praktických poznatků. Vše si navíc sami rovnou zkouší na vlastních nebo zapůjčených přístrojích a samozřejmě se najde prostor i na konkrétní dotazy „z praxe“.

Kurzy práce se smartphonem a tabletem

Senioři jsou aktivní

„Vnímání seniorů navzájem i celou společností se v posledních letech velmi rychle mění. Dřívější představa seniora coby starého člověka s omezenými zájmy, trávícího čas sám doma popř. s rodinou a nezajímajícího se o aktuální dění i svět kolem sebe je již dávnou minulostí. Současná realita je spíše opačná – senioři jsou i v pokročilém věku velmi aktivní, mají spoustu zájmů, cestují a zajímají se o vše nové, mají touhu komunikovat a stýkat se nejen se svými vrstevníky. Lákají je i nejnovější technické vymoženosti, které usnadňují orientaci v současném komplikovaném světě a umožňují být ve společenském kontaktu v míře větší než kdykoliv předtím. Konkrétně hojně rozšířené chytré telefony nebo tablety jsou typickým příkladem hi-tech zařízení, jenž se však svým principem ovládání a používání vrací k vrozené lidské intuici. Tím se stávají např. také mnohem přijatelnější pro seniory, kteří jinak trpí určitým strachem z moderní techniky. Tudíž je pochopitelný jejich rozmach v seniorské populaci v posledních letech a jsem rád, že senioři z našeho komunitního centra patří v této oblasti mezi průkopníky,“ říká radní JUDr. Petr Lachnit.

https://www.krajskelisty.cz/praha/obvod-praha-5/27799-moderni-seniori-z-komunitniho-centra-pradelna-pouzivaji-chytre-telefony-nebo-tablety.htm