– Babí léto s humorem, již potřetí. A to s tím nejlepším. Kresby Pavla Kantorka v Komunitním centru Prádelna

Popisek: Výstava kreslíře Pavla Kantorka v Galerii Prádelna

„Stalo se již takřka tradicí, že na podzim nechybí v programu Galerie Prádelna, která je součástí Komunitního centra Prádelna v Holečkově ulici, výstava kreslíře Pavla Kantorka. Tak i letos připravil spolek InGarden ve spolupráci a za finanční podpory MČ Praha 5 třetí ročník výstavy kreslíře Pavla Kantorka – Babí léto s humorem III, kterou mohou zájemci navštívit od 1. října do 31. října 2020 v době otevření komunitního centra“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

Expozice představí 40 velkoformátových tisků, které jsou výběrem z autorovy tvorby. Samozřejmou součástí výstavy bude také životopisný panel o autorovi s kontaktními údaji na spolek InGarden, který autora zastupuje již od roku 2010 a propaguje jeho tvorbu zejména pomocí výstav a dále prodejem tisků či originálních kreseb a dalších předmětů spojených s autorovou tvorbou, a také životopisný panel připravený speciálně pro dětské návštěvníky.

Profesor RNDr. Pavel Kantorek, Ph.D. (* 17. května 1942 Olomouc, + 3. srpna 2017 Toronto, Kanada) byl český přírodovědec a profesor fyzikálních věd. Svůj život zasvětil teoretické fyzice a výzkumu času, kterému se věnoval na Rayendsově univerzitě v Kanadě. V Česku je znám hlavně jako vynikající autor kreslených vtipů a povídek, zejména se zvířecí a vědeckou tematikou. Mnohé z nich vydal knižně, řada pak byla publikována na stránkách časopisu Vesmír. Jeho svérázné myši, kočky, slepice, ptáky či žáby, za kterými schovával i politický podtext, znali mj. také čtenáři humoristického týdeníku Dikobraz, kde od roku 1965 do roku 1968 publikoval. Kreslené vtipy Pavla Kantorka vycházely časopisecky i knižně v Kanadě, USA, Švýcarsku, Německu, Itálii.

Ve svých kresbách uměl skvěle pootočit perspektivu, se kterou vnímáme běžné situace a divák tak může na chvilku opustit tíhu každodennosti a od srdce se jí zasmát. O své kreslířské tvorbě říkal: “Humor je sice do značné míry universální, ale český humor je velice specifický, zejména v tom, že je tzv. černý, hodně absurdní. Češi mají vynikající humor, snad nejlepší na světě. Proto se mi tady tak dobře kreslí.”

„Tvorba Pavla Kantorka je přímočará, zachycuje absurdní situace s takovou samozřejmostí, že pochybujete spíše o realitě kolem sebe, než o surrealitě na obrázku, navíc je humor jeho kreslených vtipů je dokonale nadčasový. Už dvakrát si mohli návštěvníci našeho komunitního centra výběr z tvorby tohoto autora prohlédnout a zájem byl vždy velký. Jsem proto rád, že i nyní budou mít díky podpoře ¨městské části Praha 5 příležitost zhlédnout zde nepublikované kresby a vznikla tak skoro nová podzimní tradice. Sám si výstavu rozhodně nenechám ujít, neboť v dnešní nelehké době může být i odlehčením a inspirací, jak na to, neboť když se lidé mohou něčemu upřímně zasmát, tak jsou nad věcí“, říká JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5.

https://www.krajskelisty.cz/praha/obvod-praha-5/24610-babi-leto-s-humorem-jiz-potreti-a-to-s-tim-nejlepsim-kresby-pavla-kantorka-v-komunitnim-centru-pradelna.htm