– Výrazné, expresivní obrazy, zářící barvami… Výstava abstraktní tvorby Romany Kasanové v Galerii Prádelna

Výrazné, expresivní obrazy, zářící barvami… Výstava abstraktní tvorby Romany Kasanové v Galerii Prádelna

Popisek: Vernisáž výstavy Romany Kasanové v Galerii Prádelna

„Listopad patří mezi nejbarevnější měsíce v roce a takřka symbolicky na tento měsíc si Galerie Prádelna při Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici připravila výstavu barevně výrazných abstraktních obrazů Romany Kasanové,“ uvedl při zahájení výstavy radní JUDr. Petr Lachnit.

Malbě, kresbě, ale i jiné kreativní tvorbě se Romana Kasanová věnuje od dětství. Vážně se jí však začala zabývat až během svého dlouhodobého pobytu ve Spojených státech, kde měla možnost si své samostudium prohloubit v řadě kvalitních workshopů. Zde se také seznámila s abstraktním uměním a nadchla se pro typickou výrazovou volnost a proces, při kterém lze experimentovat. Po návratu do Čech přeměnila bývalý dceřin pokoj na malý ateliér s výhledem na krásné Hlubočepské skály a Pražský Semmering. V něm obvykle tráví značnou část dne se štětci v ruce.

Výstava abstraktních obrazů Romany Kasanové

Expresivní a plná energie

Ve své tvorbě používá převážně akrylové barvy, i když ráda odbočí k akvarelu a jiným médiím jako například tuš nebo nepříliš známá texturální enkaustika. Časem by si také chtěla vyzkoušet grafiku: linoryt a strukturální tisk. Tvorbu prezentuje na svých webových stránkách ZDE a profilu na Instagramu.

Její práce jsou expresivní, intuitivní a plné energie, s důrazem na silný kontrast a harmonickou kompozici. Přáním autorky je, aby návštěvníci výstavy přistupovali k jejím pracím bez předsudků, nevnímali obrazy příliš analyticky nebo je neodsoudili jako ´čmáranice´. Pokud se nebudou ostýchat, mají příležitost si její abstrakce doslova užít, neboť nabízí pestrou paletu vizuálních vjemů.

Kromě zájmu o umění – výstavy navštěvuje velmi často a členstvím podporuje i některé galerie – se věnuje pěší turistice, józe nebo čtení; a denně je k vidění s fenkou Ellie v Prokopském údolí.

Radní Petr Lachnit a Romana Kasanová na zahájení výstavy obrazů v Komunitních centru Prádelna

Rodačka z Prahy 5

„Jsem velmi rád, že kromě aktivit pro seniory i akcí pro ostatní návštěvníky, které nabízí naše komunitní centrum, se plně obnovil i výstavní program. Pestrou nabídku expozicí renomovaných umělců i nadšených amatérů v listopadu doplní výstava výrazné abstraktní tvorby Romany Kasanové, jež žije a tvoří také v Praze 5. Potvrzuje se tím, že Galerie Prádelna představuje nejen zajímavý alternativní výstavní prostor, který nabízí příležitost prohlédnout si výstavu i návštěvníkům, kteří nepatří mezi aktivní milovníky a znalce současného umění. Listopadová výstava je kromě toho ještě milým potvrzením skutečnosti, že naše městská část je domovem spousty zajímavých a tvůrčích jedinců, k jejichž objevení mj. Galerie Prádelna také přispívá,” zve na výstavu JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5.

Výstava Romany Kasanové v Galerii Prádelna potrvá od 2. listopadu do 30. listopadu 2021.

https://www.krajskelisty.cz/praha/obvod-praha-5/26435-vyrazne-expresivni-obrazy-zarici-barvami-vystava-abstraktni-tvorby-romany-kasanove-v-galerii-pradelna.htm