– Výlet s tajenkou za prvorepublikovou elegancí barrandovských vil. Tip na víkend pro celou rodinu

Popisek: Barrandovské vily vysloveně dýchají elegancí a glancem první republiky

Na letošní turistickou sezónu připravilo Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 ve spolupráci s agenturou Velká dobrodružství další originální netradiční projekt – Výlet s tajenkou za elegancí barrandovských vil. Účelem výletu je potěšit každého, kdo se rád prochází, je hravý, chce se dozvědět něco nového, má rád doplňovačky, a to v každém věku.

V minulých letech připravila příspěvková organizace Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 velmi úspěšný ´Výlet s tajenkou po mořském dně´, ´Výlet s tajenkou z pravěkých hradišť prokopského údolí až na Děvín´, ´Výlet s tajenkou kolem vodopádů k hladové zdi až na Petřínskou rozhlednu´ a ´Výlet s tajenkou na nejstarší pražskou rozhlednu k Čínskému pavilonu až na stolovou horu´. Seniory, pejskaře i maminky s dětmi, kterak drží v ruce doplňovačku a luští tajenku, jste tak mohli celý minulý rok potkat v pražském Prokopském údolí, na Petříně i na Cibulce.

Luštit tajenku baví skoro každého

Minulé projekty Výletu s tajenkou, které inicioval radní JUDr. Petr Lachnit, se setkaly s velkým ohlasem veřejnosti. „I když jsme původně mysleli, že na výlet půjdou hlavně senioři, ukázalo se, že luštit tajenku baví skoro každého. Vyrazit s rodinou a přáteli na výlet ven, protáhnout si tělo na čerstvém vzduchu, pobavit se, a ještě za odměnu získat drobný dárek, zkrátka považují lidé za dobrý nápad. Od dubna 2016 trasami našich výletů prošlo více než 8000 lidí a ohlasy jsou skvělé,“ vysvětluje radní JUDr. Petr Lachnit.

Začíná a končí se u barrandovských ateliérů

Vzhledem k mimořádnému úspěchu loňského ´Výletu s tajenkou na nejstarší pražskou rozhlednu, k čínskému pavilonu z Cibulky až na stolovou horu´ pak Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 připravilo pro letošní rok zcela nový ´Výlet s tajenkou za elegancí barrandovských vil´, který Vás zavede do dalšího půvabného místa Prahy 5 – Barrandov.

Výlet za hádankou začíná a končí na Kříženeckého náměstí na autobusové zastávce Filmové ateliéry. Kočárky i kola projedou. Pejsky můžete vzít s sebou. Z Kříženeckého náměstí pomalu sejdete Filmařskou ulicí k prvním vilám. Některé uvidíte dobře, některé jsou schované v zeleni nebo za vysokými ploty.

Po stopách Adiny Mandlové, Miloše Havla nebo Jaroslava Dietla

Trasa výletu vás zavede mezi barrandovské prvorepublikové vily. Z iniciativy bratrů Havlových byly postaveny na skalnatém návrší nad Vltavou mezi nově postavenou restaurací Barrandovské terasy a filmovými ateliéry. První roku 1929 v ulici Pod Habrovou, další v ulicích Barrandovská a Filmařská. Provedeme vás kolem nich a o některých si řekneme více. Půjdeme po stopách Adiny Mandlové, Aleny Ladové, Miloše Havla nebo třeba Jaroslava Dietla. Během výletu budete vyplňovat doplňovačku.

Řada zajímavých údajů o barrandovských vilách byla dovolením nakladatele i kolektivu autorů čerpána z knihy Slavné stavby Prahy 5 – Barrandov vydané nakladatelstvím Foibos books v roce 2018 za přispění městské části Praha 5.

Originální mapu s vyznačenou trasou, doplňovačku, praktické informace včetně odkazu na jízdní řady naleznete ke stažení na webu Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 ZDE nebo na stránkách společnosti Velká dobrodružství. Trasu lze jít kdykoliv budete chtít. Pokud se vám podaří vyluštit tajenku, můžete si za odměnu vyzvednout drobný dárek ve Vzdělávacím a informačním centru Prahy 5, Štefánikova 249/30, Praha 5, v době po-čt 8.30 -17, pá 8.00-15.00 hod.

A nezapomeňte, že Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci pro vás vymyslelo i další čtyři výlety. Také ty najdete ZDE nebo ZDE. Těšíme se, že se na nich s vámi brzy setkáme.