– On-line Freeshop, plný knížek zdarma, i nová facebooková skupina. Čtenáři z Komunitního centra Prádelna se mají na co těšit

Autor: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: ´Senzační´ senioři z Prahy 5 rádi čtou… Snímek z Letního knižního Freeshopu v roce 2019

„Knihobudky, miniknihovničky, knihoboxy, sousedské knihovničky, pouliční knihovny. Pojmy, jež slyšela v poslední době většina z nás a slouží jako názvy pro veřejná místa, která umožňují bezplatné sdílení knih. Nacházejí se na rozličných místech: na nádražích, v parcích, v nemocnicích, v kavárnách nebo třeba na letišti. Mají podobu od malé poličky, přes prosklenou vitrínu až po velké skříně nebo bývalé telefonní budky,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit a dodává: „Jeden z prvních ´knihboxů´ vznikl již před několika lety v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici, postupně se knihy staly významných sortimentem zde provozovaného Freeshopu. Toto vše však je pouze částí dění ohledně sdílení knih návštěvníky centra a další rozšíření v této oblasti se právě chystají.“

Loni v srpnu pořádalo komunitní centrum první Letní knižní Freeshop. Návštěvníci si zde vybírali z velmi pestrého mixu knih takřka všech oborů – beletrie, poezie, knihy o výtvarném umění, pohádky nebo kuchařky apod. Nabídku doplňovaly nové tituly z vydavatelství Czech News Center a. s., které obdržela darem příspěvková organizace Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5, tedy organizace, jejíž součástí je kromě jiného také Komunitní centrum Prádelna. Kromě doplnění vlastní knihovny však také mnozí návštěvníci přinášeli knihy, které naopak chtěli darovat ostatním, ´knihkupectví´ se tak průběžně během akce měnilo a doplňovalo. Ohlasy akce byly veskrze pozitivní, tudíž jakmile situace dovolí, pracovníci centra by tuto formu ´knihkupectví zdarma´ rádi zopakovali.

Knížku si vybrat, nebo i přinést nějakou svoji již přečtenou a darovat ji… A samozřejmě si o tom pěkně popovídat

On-line Freeshop

Do té doby funguje On-line Freeshop, který nyní nabízí především knihy. Průběžně se na facebookových stránkách Komunitního centra Prádelna – @kcpradelna – objevuje aktuální nabídka knih v podobě fotoalba. Zájemce pod vybranou položku přidá komentář ´rezervace´, čímž si konkrétní věc ´objedná´. Zároveň se zveřejněním nabídky je vždy uveden termín, kdy bude možné zarezervované zboží v centru vyzvednout. V ten termín pak pracovník centra bezkontaktně a za dodržení všech nařízených opatření předá vybrané a vydezinfikované tituly.

Speciální knihovna v suterénu

V blízké době se také začne budovat speciální knihovna v suterénu budovy, v prostorách jazykové učebny. Dojde tak k oddělení knih, kterých je opravdu mnoho, od ostatního sortimentu Freeshopu, čímž se zlepší uživatelský komfort při jejich výběru. Díky podpoře Pivovarů Staropramen, coby dlouhodobého partnera Komunitního centra Prádelna nejen v rámci pravidelných Community Days, bude vyprojektována a vyrobena atypická knihovna přesně na míru prostoru. Sdílené knihy tak budou moci být přehledně a tematicky uspořádány a vzniklá komunitní knihovna bude sloužit nejen jako místo pro sdílení knih, nýbrž také coby prostor k posezení a čtení.

Knížky, shromážděné v rámci Letního knižního Freeshopu v roce 2019, v KC Prádelna na Praze 5

On-line Čtenářský klub Prádelna

Poslední novinkou v knižní oblasti je příprava on-line Čtenářského klubu Prádelna, který by měl mít podobu FB skupiny. Smyslem jeho založení je nabídnout komunitě čtenářů z centra sdílet nejen samotné knihy, ale také svoje čtenářské zážitky, dojmy, tipy a doporučení na různé tituly. Může se namítnout, že různých podobných skupin již existuje velké množství. Důležitým principem Čtenářského klubu Prádelna by však měla být lokálnost a propojenost s výše uvedeným knižním freeshopem a knihovnou. Organizátoři tak velmi ocení příspěvky týkající se titulů z místní nabídky a sami se pokusí představit vybrané tituly blíže. Ve výsledku by to mělo přispět k ještě bližšímu propojení již vzniklé komunity čtenářů, která tvoří další významnou skupinu především seniorů zapojených do existence centra.

Sdílení knih je pozitivním trendem poslední doby

„Sdílení knih je pozitivním trendem poslední doby a osobně mne těší, že jsem mohl být u vzniku jednoho z prvních knižních boxů právě v Komunitním centru Prádelna. Kromě podpory čtenářství zde totiž dochází k propojování lidí a komunity, což představuje hlavní smysl činnosti našich komunitních center. Mezi aktivními seniory, návštěvníky těchto center, je velké množství pravidelných čtenářů, což má pro ně, kromě jiného, i zdravotní přínosy v podobě podpory kognitivních funkcí, trénování paměti apod. Zvláště v dnešní těžké době tvoří knihy prospěšnou a příjemnou náplň volného času, který jsme nuceni trávit ve větší nežli obvyklé míře doma. Ponoření se do knihy tak nyní může být také významnou součástí osobní psychohygieny, neboť je jistě zdravější pobývat nějakou dobu ve světě románů a povídek, nežli nepřetržitě sledovat zpravodajství o pandemii.

Radní Petr Lachnit (na snímku uprostřed v modré košili) se o všechny tyto seniorské aktivity nejen stará, on se jich vždy a rád i účastní

Sympatická je mi také idea sdílení zážitků z četby, a především tipy na aktuální tituly dostupné v knihovně centra. Ale samozřejmě nejvíce se, stejně jako všichni pravidelní i náhodní návštěvníci, těším na otevření centra k běžnému fungování, s čímž určitě spojím také návštěvu nově vybudované knihovny,“ říká JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5, který stál u zrodu jednoho z prvních míst ke sdílení knih.

https://www.krajskelisty.cz/praha/obvod-praha-5/25431-online-freeshop-plny-knizek-zdarma-i-nova-facebookova-skupina-ctenari-z-komunitniho-centra-pradelna-se-maji-na-co-tesit.htm