– Malovat se může naučit každý. Arteterapie pomáhá klientům v Domě sociálních služeb Na Neklance

Popisek: Klientky se s vervou pustily do malování

„Acrylic Pouring česky znamená ´lití akrylových barev´. Za tímto tajemným názvem se skrývá výtvarná technika, která v posledním roce nabírá na popularitě. Malířem se pod vedením zkušeného lektora může stát prakticky kdokoli, kdo disponuje trochou trpělivosti a fantazie. A tak se tato nová technika dostala i do Domu sociálních služeb s odlehčovací pobytovou službou Na Neklance,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit. A pokračuje…

První klientky pod vedením aktivizační pracovnice, paní Marty Hůlkové společně v březnu zahájili a zažili vůbec první kurz lití akrylovými barvami v našem domě. Klientky se na kurzu nejprve seznámily s praktickými základy této techniky. Ještě než však byl kurz uveden do života, paní Hůlková své vědomosti a umění, jak správně míchat barvy, aby dosáhla patřičného efektu, průběžně získávala jako samouk z materiálů dostupných na internetu a následně rozmanité techniky akrylového lití sama zkoušela. V době konání kurzu stála před klienty již jako zkušená lektorka této techniky, kterou okamžitě nabídla k využití klientům jako arteterapii v aktivizačních programech pobytového zařízení.

Procvičí jemnou motoriku, povzbudí psychiku

Akrylové lití patří totiž mezi arteterapeutické techniky, prostřednictvím kterých lidé mohou vyjádřit své nálady a pocity, procvičí smysly, zejména jemnou motoriku, povzbudí psychiku. Během tvorby obrázků lidé zažívají velká dobrodružství, jak to celé dopadne, jak bude právě ten jejich obrázek vypadat. Prvního kurzu se zúčastnily klientky pod pečlivým dohledem lektorky. Pro tvorbu prvního obrazu zvolily techniku lití a rozfoukávání barev brčkem, jedna klientka tvořila obraz za pomoci otisků mikroténového sáčku.

Dopadlo to nad očekávání

Všechny klientky si ´uměleckou dílnu akrylového lití´ náramně užívaly a tvoření dopadlo nad očekávání. Společně s lektorkou se nejenže hodně nasmály a odreagovaly, ale všichni zároveň zjistily a konstatovaly, že ani netušily, že jsou schopné se ve svém seniorském věku něco nového, tak inspirujícího a radostného naučit. Samozřejmě se těší na další společné tvoření a objevování sebe sama. Každá z účastnic vlastnoručně vyrobila dva obrazy, které budou zdobit společenskou místnost domu a další obraz byl darován do kanceláře ředitelky organizace.  Klientská díla se ihned stala chloubou a inspirací pro ostatní klienty, ale i pro celý tým pracovníků domu a jejich návštěvníky. Další obrazy budou umístěny i v pokojích klientů samotných.

Pro velký úspěch, a tak se bude v arteterapii akrylového lití pokračovat nejen v pobytovém odlehčovacím zařízení, ale i v komunitních centrech, dopřejme si spolu ten úžasný pocit radosti z tvoření a kouzlení s barvami, vždyť umělcem je totiž každý z nás, nezáleží vůbec na věku. 

https://www.krajskelisty.cz/praha/obvod-praha-5/24071-malovat-se-muze-naucit-kazdy-arteterapie-pomaha-klientum-v-dome-socialnich-sluzeb-na-neklance.htm