– Lidem bez domova pomůže v rámci terénního programu mobilní sociální jednotka

Jednou z klíčových součástí zajišťování bezpečnosti v ulicích Prahy 5 a poskytování sociální pomoci je přímé setkávání s lidmi bez domova. Právě dlouhodobý styk a udržení kontaktu vedou k zvýšení zájmu o sociální poradenství a nízkoprahové služby v podobě potravinové pomoci, hygienických potřeb a základní zdravotní pomoci.

Praha 5: Lidem bez domova pomůže v rámci terénního programu mobilní sociální jednotka

Popisek: Radnice Prahy 5

Nejen z těchto důvodů podpořilo Zastupitelstvo a Rada městské části Praha 5 fungování mobilní jednotky a terénního programu neziskové organizace Naděje v ohrožených lokalitách páté městské části.

Tento projekt je zaměřen na realizaci terénního programu na ulici, který spočívá ve vyhledávací a mobilní práci s nízkoprahovou nabídkou sociální pomoci, zaměřenou na jednotlivce nebo skupiny v jejich prostředí. Zajištění terénní služby probíhá prostřednictvím upraveného dodávkového automobilu.

Součástí mobilní sociální služby jsou vždy dva pracovníci; sociální pracovník a zdravotník, kteří vyjíždějí pravidelně každý týden na dohodnutá stanoviště. Mobilní sociální služba vyjíždí jednou týdně na místa, která jsou vždy vybrána na základě aktuálního výskytu osob bez domova.

„Občanské sdružení Naděje se zavázalo úzce spolupracovat přímo s městskou částí, budeme tedy moci lépe reagovat na případné podněty ze strany občanů,“ upřesnil podobu spolupráce radní JUDr. Petr Lachnit a dodal: „Cílovou skupinou tohoto projektu jsou osoby, žijící na okraji společnosti, nacházející se na území městské části Praha 5 (osoby bez přístřeší a další osoby v krizové životní situaci), které nenavázaly spolupráci se zařízením, poskytujícím sociální služby, nebo využívají pomoci těchto zařízení pouze příležitostně a jejich nepříznivá situace není komplexněji řešena. Vzrůstá rovněž poptávka po zdravotnické péči u této cílové skupiny, což považujeme za velmi pozitivní jev, který je dobré podporovat. Právě možnost včas kontrolovat a řešit zdravotní stav osob bez domova výrazně snižuje riziko přenosu infekčních chorob do okolní společnosti,“ dodal radní JUDr. Petr Lachnit.

Terénní program podporovala městská část Praha 5 i v minulých letech, součástí vzájemné spolupráce je například pravidelná účast sociální kurátorky pro dospělé Úřadu MČ Praha 5 při výjezdech mobilní jednotky a poskytování sociálního poradenství přímo v terénu.

Mobilní jednotka Naděje funguje v městské části Praha 5 od roku 2011.