– Komunitní centrum Konírna se v Raudnitzově domě otevře během března

Komunitní centrum Konírna se v Raudnitzově domě otevře během března

KC Konírna bude využívat prostory, které byly původně konírnou. Foto: P5

Ve zrekonstruovaném Raudnitzově domě, v němž nechala Praha 5 vybudovat byty pro seniory, začne v březnu fungovat Komunitní centrum Konírna. Informoval o tom radní páté městské části pro sociální oblast Petr Lachnit (ANO). V hlubočepském domě zahájí příští měsíc provoz také wellness centrum pro seniory.

Nové komunitní centrum vzniklo v citlivě rekonstruovaných prostorách bývalé konírny, čehož dokladem jsou zachované kamenné žlaby v hlavním sále, jenž představují nepřehlédnutelnou dominantu místnosti, která bude sloužit také coby výstavní prostor stejnojmenné galerie. Součástí centra jsou dále dvě vybavené kuchyně, salonek a zimní zahrada u vstupu do sálu.

Zajišťovat provoz komunitního centra bude příspěvková organizace Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5, ale velký důraz je podle radního Lachnita kladen také na zapojení místních obyvatel, ať už členů několika lokálních spolků, nebo jednotlivců, kteří by se chtěli aktivně zúčastnit dění v komunitním centru.

Konkrétně v březnu se zájemci mohou těšit na pravidelnou čtvrteční iKavárnu pro seniory, kde se návštěvníkům nabízí možnost využít notebooky s připojením na internet a případně požádat přítomného lektora o pomoc s digitální technikou.

Dále jsou pro seniory přichystány pravidelné lekce zdravotního cvičení pod vedením kvalifikované lektorky a také je očekávají dva workshopy kresby pro úplné začátečníky.

Workshopy budou pojaty především jako relaxační aktivita, kde si účastníci uvolní ruku, dozví se něco o technice, kompozici, stínování a vytvoří si obrázky. První setkání bude věnováno zátiší a na druhém workshopu se všichni pustí i do základů vykreslení krajiny.

Kromě aktivit pro seniory nabídne Konírna také pravidelné anglické konverzace pro děti i dospělé, které pořádá Spolek PRO, jenž zároveň v březnu chystá Večer deskových her a takzvaný Holínkový swap, kde bude možné vyměňovat gumáky a boty, nepromokavé a softshellové oblečení, pláštěnky, deštníky a další jarní výbavu pro děti i dospělé. Na tyto akce je možno se registrovat na e-mailu: prospolek@gmail.com.

Bližší informace o programu komunitního centra naleznou zájemci na webových stránkách www.csop5.cz, podrobnosti o akcích organizovaných Spolkem PRO na jejich facebookových stránkách „prospolek“.

„Rádi bychom, aby přirozeným způsobem vznikl další komunikační prostor pro nejširší veřejnost bez věkových i sociálních omezení, podobně jako se podařilo vybudovat stávající komunitní centra Prádelna a Louka. Spojením zkušeností pracovníků Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 a nadšení členů místních spolků i jednotlivců by tak mohlo vzniknout velmi inspirativní místo pro všechny věkové kategorie,“ řekl radní Prahy 5 Petr Lachnit.

Wellness centrum pro seniory

V březnu otevře Raudnitzově domě Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5, což je příspěvková organizaci páté městské části, wellness centrum pro seniory.

Zařízení v suterénu domu bude využíváno pro provoz doplňkových služeb, které jsou mezi seniory vyhledávané a využívané. Jde hlavně o masáže, pedikúru, manikúru a kadeřnictví.

Centrum budou moci využívat všichni lidé zejména seniorského věku, ale zvýhodněni budou senioři z páté městské části.

Raudnitzův dům

Před zhruba deseti lety byla na světě první studie na záchranu zchátralého Raudnitzova domu v Hlubočepích, který v minulosti sloužil jako zámek, panský hostinec nebo třeba soukromá venkovská rezidence v pozdně klasicistním stylu.

Nakonec byl dům v uplynulých dvou letech za 162 milionů korun zrekonstruován a stavební úpravy byly realizovány za účelem nového využití pro komfortní bydlení seniorů z Prahy 5.

Celkem zde bylo vybudováno 25 malometrážních bytů, 2+1,1+kk s bezbariérovou úpravou, vybavenost bytů bude obdobná jako v Domě s pečovatelskou službou v Zubatého 10. I v tomto smíchovském zařízení je od roku 2018 wellness centrum pro seniory.