– Dům s pečovatelskou službou má 34 bytů pro seniory, kam si mohou vzít i zvířátko, v suterénu pak wellness. Praha 5 zde pořádá Den otevřených dveří

popisek: Velmi oblíbenými službami Wellness centra pro seniory Domě s pečovatelskou službou v Zubatého ulici

Praha 5 pořádá Den otevřených dveří v Domě s pečovatelskou službou. „Dne 6. května 2019 od 10 hodin se v Domě s pečovatelskou službou v Zubatého ulici 10 koná den otevřených dveří. Pozvánka platí i pro naše Wellness centrum pro seniory nacházející se v přízemí domu. V našem wellness centru Vás naše pracovnice naučí jednoduchou obličejovou masáž a zároveň se v naší komunitní zahradě dozvíte něco o japonských kokedamách, které si osobně vyrobíte,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit, který má sociální oblast v gesci. Zcela jistě i díky němu je Praha 5 místem velmi vstřícným ke starším lidem – už jen to, že si do bytu může senior vzít svého pejska či kočičku, je úžasné! Radní Lachnit nám toho prozradil ale ještě více…

Budova Domu s pečovatelskou službou v Zubatého ulici 10 je opředena bohatou historií. Historickou reminiscencí se dostaneme do přelomu 16. a 17. století, kdy se na tomto místě nalézal panský dvůr s usedlostmi Prstenka a Maxmiliánka. Na místě, kde se nachází právě náš Dům s pečovatelskou službou (dále jen DPS), bylo pravděpodobně hliniště cihelny. Do poloviny 19. století vlivem industrializace začaly na předměstí Smíchova při břehu Vltavy vyrůstat právě i cihelny. V roce 1891 se lokalita ulic Zubatého a Arbesova náměstí stala nejhezčím náměstím Smíchova. Teď se však vraťme opět do současnosti.

V Domě s pečovatelskou službou v Zubatého ulici 10 je celkem 34 bytů pro seniory, foto CSOP Praha 5

Senioři zde mají pocit bezpečí, mají ale své soukromí

Městské části Praha 5 se ve spolupráci s Centrem sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 p.o. (dále jen CSOP) povedlo v roce 2014 získat celý dům jako ucelený bytový komplex pro byty s pečovatelskou službou, o který je ze strany seniorů velký zájem. Jedná se o dům s pečovatelskou službou (dále jen DPS), kde mají možnost bydlet senioři, kteří jsou sice schopni samostatného bydlení, ale využívají pečovatelských služeb z důvodu zhoršujícího se zdravotního stavu a částečného omezení soběstačnosti. Tato forma bydlení se stává velmi žádanou, oblíbenou a potřebnou. Nutné je i ji podporovat a rozvíjet. Senioři zde mají pocit bezpečí, sounáležitosti, nejsou opuštění a nezůstávají na nic sami. Mají však zachované své soukromí, na které jsou zvyklí a které je nutné respektovat.

Pro ty, kdo mají rádi zahradu a zahradničení, je k dispozici komunitní zahrada v přízemí domu. Foto Facebook / Josef Endal

Městská část Praha 5 však ještě zřídila 13 bytů s pečovatelskou službou v bytových domech, které svým vybavením odpovídají bytu v DPS. Tyto byty jsou v ulici Štefánikova 259/51, Praha 5 (10 bytů), Štefánikova 248/28, Praha 5 (3 byty). V DPS Zubatého 10, Praha 5 je celkem 34 bytů, z toho 20 garsoniér a 14 bytů 1+1. Byty jsou 1. kategorie, vybavené kuchyňskou linkou a vestavěnou skříní. Přidělování bytů v DPS, ale i bytů s pečovatelskou službou upravují Zásady nájmu bytů zvláštního určení, tj. bytů v DPS a najdete je na stránkách ZDE.  Žádosti o přidělení bytu v Domě s pečovatelskou službou vydává CSOP, nám. 14. října 11. Výhodou tohoto typu bydlení je, že senioři si mohou zařídit byty vlastním nábytkem a každý nájemník má na byt nájemní smlouvu. Pokud mají psa nebo kočičku, mohou si je vzít s sebou, což je pro ně velmi důležité. Senioři zde mají zajištěnu denní službu pečovatelek z CSOP, které jsou jim k dispozici v přízemí domu, pravidelně sem dochází za svými klienty i sociální pracovnice.

V nabídce Wellness centra pro seniory v suterénu DPS je i koupání ve speciální vaně s bočním vstupem a hydromasáží, foto CSOP Praha 5

Masáže, pedikúra, manikúra ve Wellness centru

„A aby bydlení seniorů bylo ještě komfortnější a služby zejména pro seniorskou veřejnost z Prahy 5 byly komplexnější, máme v suterénních prostorách DPS otevřeno i Wellness centrum pro seniory. Z nabídky si může vybrat opravdu každý, nabízíme využití koupání ve speciální vaně s bočním vstupem a hydromasážní, samostatně, ale i s asistencí. Velmi oblíbenými službami jsou masáže, pedikúra, manikúra, parafínové zábaly rukou. Provoz wellness centra pro seniory zajišťuje vedoucí DPS paní Turková, telefon: 257 319198, nebo 775613519, e-mail: turkova@csop5.cz. Masáže provádíme na základě přání klienta, od klasických masáží celého těla nebo dle domluvy s masérkou lze kombinovat masáže různých částí těla, po masáže lávovými kameny, liftingové masáže obličeje a rašelinové zábaly. Masáže provádějí profesionální masérky. Pedikúru pro seniory z Prahy 5 poskytujeme na základě předchozího objednání, pedikérky dochází buď přímo do domácností klientů nebo klienti se mohou objednat v našem wellness centru. Nabídku pedikúry jsme rozšířili i pro seniory a klienty pečovatelské služby, kteří jsou hospitalizování v nemocničních zařízeních. Ve wellness centru můžete využít vedle péče o tělo samozřejmě i další nabídky „péče o duši“. Vybrat si můžete i z aktivizačních programů, tréninků paměti, reminiscenčních posezení, výtvarných dílen, cestovatelských pořadů, nebo si zde také zacvičit Taichi a využít PC a internet,“ dodává vstřícná, laskavá paní ředitelka CSOP, PhDr. Helena Volechová. S tím, že ti, kdo mají rádi zahradu a zahradničení, si mohou posedět a relaxovat v komunitní zahradě, kterou naleznete přímo v přízemí domu. Tak to už stojí za návštěvu, nemyslíte?