Městská část Praha 5 se řídí METODIKOU VYDÁVÁNÍ PARKOVACÍCH OPRÁVNĚNÍ/KARET PRO ZÓNY PLACENÉHO STÁNÍ V HL. M. PRAZE. Čtvrtý odstavec uvedené metodiky uvádí podmínky, které je nutno splnit pro vystavení parkovacího oprávnění/karty pro veřjně prospěšné organizace (sociální služby). V pátem odstavci jsou uvedeny možnosti pro získání parkovacího oprávnění/karty pro pečovatele.
Pro úplnost a přehlednost uvádíme odstavec IV a V této metodiky v plném znění :
IV. Parkovací oprávnění/karty pro veřejně prospěšné organizace (Sociální služby)
Tato parkovací oprávnění/karty mohou být vystavená pouze na SPZ/RZ vozidla společnosti/organizace.
K získání nároku na parkovací oprávnění/kartu je nutno splnit tyto podmínky (v souladu s přílohou 2 usnesení Rady HMP č. 0519 ze dne 22. 4. 2003):
- sídlo nebo provozovna (popřípadě místo výkonu činnosti) právnické osoby musí být ve vymezené oblasti ZPS,
- vozidlo musí být dodávkového typu, kombi nebo jinak obdobně jednoznačně upravené,
- vozidlo musí být určené k přímému užívání pro veřejně prospěšné účely (převoz materiálu k plnění veřejně prospěšné činnosti, převoz osob, kterým je veřejně prospěšná činnost určena apod.).
Žadatel předkládá:
- zřizovací listinu, ve které je uvedena jako hlavní činnost veřejně prospěšná činnost popř. stanovy či jiný dokument, z něhož jednoznačně vyplývá veřejně prospěšný, neziskový charakter organizace,
- doklad o sídle, provozovně, či jiný doklad o vztahu k dané oblasti (např. nájemní smlouva, registrace z MHMP, atpod.),
- pokud nelze vozidlo dohledat v registru, tak TP vozidla, v případě vozidla pořízeného na leasing/úvěr ještě leasingová/úvěrová smlouva,
- při opakované žádosti o vydání zlevněného parkovacího oprávnění/karty se rovněž předkládá kniha jízd, která dokládá charakter používání vozidla organizace
V. Parkovací oprávnění/karty pro pečovatele
Tato parkovací oprávnění/karty jsou vydávána v režimu návštěvníků (pouze VPH) na dobu 1 roku a mohou být vystavená pouze na příslušné SPZ/RZ vozidla a jsou určena zejména k řešení problému u občanů, kteří jsou staří nebo nemocní a nemohou se o sebe postarat bez pomoci.
- Žadatelem může být osoba s trvalým pobytem v dané oblasti
- starší 85 let nebo
- pobírá příspěvek na péči alespoň III. stupně a
- nemá jiné řádné parkovací oprávnění.Žadatel, který nesplňuje věkovou hranici nebo stupeň příspěvku na péči musí doložit jakýkoliv jiný doklad (zpravidla od lékaře) dokazující jeho zdravotní stav a nutnost zajištění péče. V těchto případech pak výdejna výdej konzultuje se zřizovatelem ZPS (RFD MHMP).
- Parkovací oprávnění se vydává na 10 úseků (okolí trvalého pobytu, lékaře apod.)
- K žádosti se předkládá:
- OP osoby blízké (pečovatele, zpravidla rodinného příslušníka)
- TP vozidla pečovatele s doložením právního vztahu k vozidlu dle kapitoly II.
- placení parkovného lze provádět pouze prostřednictvím VPH do výše max. limitu
- stejně tak i změnu SPZ/RZ pečovatele.
- Výdej parkovacího oprávnění se provádí pouze na výdejně příslušné městské části (z důvodu případného ověření s odborem sociální péče či jiným podobným.
- Nevyčerpaný kredit se zánikem žadatele v CIS (5 let od jakékoliv poslední změny) propadá.