– Parkovací oprávnění v zónach placeného stání na Praze 5

Městská část Praha 5 se řídí METODIKOU VYDÁVÁNÍ PARKOVACÍCH OPRÁVNĚNÍ/KARET PRO ZÓNY PLACENÉHO STÁNÍ V HL. M. PRAZE. Čtvrtý odstavec uvedené metodiky uvádí podmínky, které je nutno splnit pro vystavení parkovacího oprávnění/karty pro veřjně prospěšné organizace (sociální služby). V pátem odstavci jsou uvedeny možnosti pro získání parkovacího oprávnění/karty pro pečovatele.

Pro úplnost a přehlednost uvádíme odstavec IV a V této metodiky v plném znění :

IV. Parkovací oprávnění/karty pro veřejně prospěšné organizace (Sociální služby)

Tato parkovací oprávnění/karty mohou být vystavená pouze na SPZ/RZ vozidla společnosti/organizace.

K získání nároku na parkovací oprávnění/kartu je nutno splnit tyto podmínky (v souladu s přílohou 2 usnesení Rady HMP č. 0519 ze dne 22. 4. 2003):

1. sídlo nebo provozovna (popřípadě místo výkonu činnosti) právnické osoby musí být ve vymezené oblasti ZPS,
  2. vozidlo musí být dodávkového typu, kombi nebo jinak obdobně jednoznačně upravené,
  3. vozidlo musí být určené k přímému užívání pro veřejně prospěšné účely (převoz materiálu k plnění veřejně prospěšné činnosti, převoz osob, kterým je veřejně prospěšná činnost určena apod.).

Žadatel předkládá:

• zřizovací listinu, ve které je uvedena jako hlavní činnost veřejně prospěšná činnost popř. stanovy či jiný dokument, z něhož jednoznačně vyplývá veřejně prospěšný, neziskový charakter organizace,
  • doklad o sídle, provozovně, či jiný doklad o vztahu k dané oblasti (např. nájemní smlouva, registrace z MHMP, atpod.),
  • pokud nelze vozidlo dohledat v registru, tak TP vozidla, v případě vozidla pořízeného na leasing/úvěr ještě leasingová/úvěrová smlouva,
  • při opakované žádosti o vydání zlevněného parkovacího oprávnění/karty se rovněž předkládá kniha jízd, která dokládá charakter používání vozidla organizace

V. Parkovací oprávnění/karty pro pečovatele

Tato parkovací oprávnění/karty jsou vydávána v režimu návštěvníků (pouze VPH) na dobu 1 roku a mohou být vystavená pouze na příslušné SPZ/RZ vozidla a jsou určena zejména k řešení problému u občanů, kteří jsou staří nebo nemocní a nemohou se o sebe postarat bez pomoci.

1. Žadatelem může být osoba s trvalým pobytem v dané oblasti
    • starší 85 let nebo
    • pobírá příspěvek na péči alespoň III. stupně a
    • nemá jiné řádné parkovací oprávnění.Žadatel, který nesplňuje věkovou hranici nebo stupeň příspěvku na péči musí doložit jakýkoliv jiný doklad (zpravidla od lékaře) dokazující jeho zdravotní stav a nutnost zajištění péče. V těchto případech pak výdejna výdej konzultuje se zřizovatelem ZPS (RFD MHMP).
  2. Parkovací oprávnění se vydává na 10 úseků (okolí trvalého pobytu, lékaře apod.)
  3. K žádosti se předkládá:
    • OP osoby blízké (pečovatele, zpravidla rodinného příslušníka)
    • TP vozidla pečovatele s doložením právního vztahu k vozidlu dle kapitoly II.
    • placení parkovného lze provádět pouze prostřednictvím VPH do výše max. limitu
    • stejně tak i změnu SPZ/RZ pečovatele.
  4. Výdej parkovacího oprávnění se provádí pouze na výdejně příslušné městské části (z důvodu případného ověření s odborem sociální péče či jiným podobným.
  5. Nevyčerpaný kredit se zánikem žadatele v CIS (5 let od jakékoliv poslední změny) propadá.