31.1. a 1.2. 17–20 hod: Zásady úspěšné komunikace při péči (akreditovaný kurz)
V kurzu se seznámíte s konkrétními technikami, které vám pomohou při komunikaci s těmi, o které pečujete. Budete moci reflektovat dosavadní způsob vaší komunikace a zjistit, proč některé zvyklosti nefungují a co můžeme udělat jinak. Prakticky si vyzkoušíme vedení rozhovoru, aktivní naslouchání a práci s emocemi. Budeme se zabývat chybami v komunikaci a komunikačními bariérami.
7. a 8.2. 17–20 hod: Sociálně právní minimum (akreditovaný kurz)
V kurzu se dozvíte, jaké příspěvky, dávky či úlevy v rámci systému sociálního zabezpečení ČR může využít člověk, o kterého pečujete. Prakticky si vyzkoušíte, jak o tyto příspěvky požádat a na co si dát pozor.
8.2. 17–19 hod: Doprovázení v poslední fázi života (kurz)
Na kurzu se zaměříme na poslední fázi života, péči v tuto dobu a nejčastější otázky s doprovázením spojenými. Lze se na tuto dobu připravit? Co udělat, abychom toto období zvládli bez extrémního vyčerpání a negativních emocí?
15.2. 17–19 hod: Co dělat, když mne navštívila deprese (podpůrná psychoterapeutická skupina)
Skupina se bude zaměřovat na téma zvládání deprese a jejích projevů. Budeme mluvit o tom, jak a co nám může při depresi pomoci a kdy případně hledat odbornou pomoc. Popíšeme si, které běžné denní činnosti mají vliv na depresi a jak je využít ke zvládání deprese.
16.2. 10–11 hod: Trénování paměti (kurz)
Víte o tom, že můžete mozek posilovat stejně jako svaly? Vyzkoušejte si to s námi. Potrénujeme paměť, smysly i slovní zásobu. Vyzkoušíme si postřeh a koncentraci. Seznámíme vás s různými paměťovými technikami. Je dobré vědět, že trénink paměti je i výbornou prevencí Alzheimerovy choroby.
21. – 22.2. 17–20 hod: Naučme se ošetřovat – úvod do problematiky (akreditovaný kurz)
Seznámíme vás s tím, co vše obnáší ošetřovatelská péče, ať už v domácím prostředí nebo v zařízení sociálních služeb. Ukážeme si, jak pečovat o ležícího i částečně soběstačného člověka a jak mu poskytovat podporu při běžných denních činnostech jako je hygiena či výživa. Dozvíte se, co je možné udělat, aby prostředí bylo co nejméně bariérové a jaké kompenzační pomůcky mohou pomoci při péči.
23.2. 9.30–11.30 hod: Jak odolávat náporu a zvládat péči (kurz)
Kurz je zaměřen na zvládání dlouhodobé péče, řešení a zvládání problematických situací, které se při péči objevují. Zároveň budeme mluvit o tom, jak a kde čerpat podporu, a kde dobíjet vyčerpanou energii.
24.2. 9.30 –11.30 hod: Co péče dává a bere: nejste v tom sami (podpůrná psychoterapeutická skupina)
Skupina je zaměřena na sdílení a vzájemnou podporu při pečování. Budeme sdílet dobré zkušenosti a vše, co při péči funguje a čemu se naopak vyvarovat. Také budeme sdílet kontakty na případnou podporu jako jsou sociální a zdravotní služby.
Kontakt pro zájemce:
renata.dohnalova@pecujdoma.cz, 734 682 249
zdenka.hlavnickova@pecujdoma.cz, 730 195 061
www.pecujdoma.cz