Rekonstrukce Raudnitzova domu je ve finále, brzy tam bude otevřen Dům s pečovatelskou službou. Foto: archiv P.L.
Letos na podzim pátá městská část ve spolupráci s Centrem sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 (CSOP) zahájí projekt seniorského bydlení otevřením Raudnitzova domu v Hlubočepích. Doplní tak stávající síť domů s byty zvláštního určení.
Zámek zvaný Raudnitzův dům se nachází na místě tvrze založené pravděpodobně roku 1571 Janem Kutovcem z Úrazu. V roce 1623 objekt koupil Pavel Michna z Vacínova. Jeho syn se pak zadlužil a Hlubočepy získali do zástavy jezuité, kteří v roce 1669 objekt přestavěli na zámek.
V průběhu své existence měnil podobu, rozsah i využití. Jeho starší severní část sloužila od sklonku 18. století jako panský hostinec, po přestavbě ve 40. letech 19. století jako soukromá venkovská rezidence v pozdně klasicistním stylu.
Zámek byl v uplynulých letech zrekonstruován a stavební úpravy byly realizovány za účelem nového využití pro komfortní bydlení seniorů z Prahy 5.
Celkem zde bylo vybudováno 22 malometrážních bytů, 2+1,1+kk s bezbariérovou úpravou, vybavenost bytů bude obdobná jako v DPS v Zubatého 10.
K dispozici budou mít nájemníci možnost využívat přímo v domě dalších služeb, jako je pečovatelská služba, nabídka pedikúry, masáží, v přízemí domu bude ordinace praktického lékaře.
Otevřeno zde bude i komunitní centrum, které nabídne aktivizační programy jak pro nájemníky domu, tak i pro širokou veřejnost z blízkého okolí.
„Předpokládáme a vítáme účast místních spolků, rozvíjení sousedských vztahů a mezigenerační setkávání. Budou zde k dispozici společenské sály s čajovou kuchyní pro pořádání společenských akcí, zimní zahrada s posezením, jižní dvůr nabídne venkovní posezení na nádvoří s vyvýšenými záhonky pro pěstování okrasných i užitkových rostlin,“ uvedl radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit (ANO).
Podle místostarosty páté městské části Tomáše Homoly (STAN) je další výstavba seniorských bytů plánována v Hlubočepech na místě bývalého zdravotnického střediska vedle Raudnitzova domu a také v lokalitě Motola, na Poštovce.
Pokud vás seniorské bydlení zajímá a uvažujete o něm, navštivte webové stránky www.csop5.cz, kde naleznete veškeré informace o bytech zvláštního určení, zásady pro přidělování bytů zvláštního určení a žádost s přílohami.
Nebo lze CSOP kontaktovat telefonicky na telefonním čísle 775 788 003 či osobně na náměstí 14. října. Sociální pracovnice pečovatelské služby poskytne podrobnější informace či vydá žádost včetně příloh v tištěné podobě.
Starší projekty
Dům s pečovatelskou službou v Zubatého ulici
Pátá městská část ve spolupráci s CSOP již v roce 2014 získala a postupně zrekonstruovala jeden z nejkrásnějších domů přímo v centru Smíchova, poblíž Arbesova náměstí v ulici Zubatého.
Tento dům je opředen i bohatou historií, která sahá do přelomu 16. a 17. století, kdy se na tomto místě nalézal panský dvůr s usedlostmi Prstenka a Maxmiliánka. V roce 1891 se právě lokalita ulic Zubatého a Arbesova náměstí stala nejhezčím náměstím Smíchova.
Tento dům je využit pro komfortní seniorské bydlení s nabídkou pečovatelských a dalších podpůrných služeb. Do systému seniorského bydlení byly postupně začleněny i byty integrované v bytových domech na Praze 5.
Městská část tak vytvořila první ucelený bytový komplex nabídky bydlení pro seniory s možností podpory a využití pečovatelských a dalších služeb. V domě s pečovatelskou službou, Zubatého 330/10, je 34 bytů zvláštního určení.
V bytovém domě Štefánikova 259/51 je 10 bytů zvláštního určení, v bytovém domě Štefánikova 249/28 jsou 2 byty zvláštního určení a v bytovém domě Štefánikova 249/30 je 1 byt zvláštního určení.
Všechny tyto byty zvláštního určení jsou v majetku Městské části Praha 5 a CSOP v nich nájemníkům poskytuje pečovatelskou službu. Byty zvláštního určení nenahrazují nemocniční zařízení či pobytovou sociální službu (například domov pro seniory či domov se zvláštním režimem).
Naopak umožňují samostatné bydlení s podporou a využitím pečovatelských služeb, a tak mohou senioři zůstat co nejdéle v přirozeném domácím prostředí. Senioři, pokud to jejich zdravotní stav a osobní situace umožňuje, dávají přednost samostatnému bydlení s využitím dalších podpůrných služeb před pobytovým zařízením trvalého charakteru.
V bytech zvláštního určení, které jsou malometrážní (1+0,1+kk, 2+kk), je k dispozici kuchyňská linka s příslušenstvím, v chodbě jsou vestavěné skříně a speciálně upravený sprchový kout. Velkou výhodou této formy bydlení je to, že byty zvláštního určení si nájemci zařizuji vlastním nábytkem a dalšími předměty.
Nájemní smlouva k bytům zvláštního určení není přenositelná na další osobu nebo osoby, s výjimkou situací stanovených příslušnými ustanoveními občanského zákoníku. Každý nájemník užívá byt na základě nájemního vztahu za podmínek definovaných v nájemní smlouvě.
Pokud žadatel vlastní domácí mazlíčky, psa nebo kočku, může si je vzít s sebou. Přes den mohou ti obyvatelé bytů zvláštního určení, kteří jsou současně i klienty pečovatelské služby, využívat nasmlouvané pečovatelské úkony.
Za klienty pečovatelské služby v případě potřeby dochází sociální pracovnice, která jim pomáhá vyřizovat různé záležitosti a poradí při řešení obtížných situací.
Široká nabídka doplňkových služeb
V suterénu DPS je i wellness centrum pro seniory. Provoz centra pro seniory zajišťuje služba DPS na telefonu 257 319198, nebo 775613519. Vedoucí domu je Simona Vápeníková (vapenikova@csop5.cz).
V centru lze využít vedle péče o tělo samozřejmě i další nabídky „péče o duši“. Zájemci si mohou vybrat z aktivizačních programů, tréninků paměti, reminiscenčních posezení, výtvarných dílen, cestovatelských pořadů, nebo lze využít PC a internet.
A ti, kdo mají rádi zahradu a zahradničení, mohou si posedět a relaxovat v komunitní zahradě, kterou naleznou přímo v přízemí domu.