– Prádelna a Louka rozproudily seniorský život na Praze 5. Senioři navíc vytvořili pomocnou síť

Prázdniny jsou ve druhé polovině a reklamy na billboardech a v televizi už upozorňují na to, že je třeba připravit se na nový školní rok včasným nákupem školních pomůcek. Jenže jsou i zařízení, které nejsou školami, i když se tam žáci leccos naučí. Žáky jsou totiž senioři. Jedno zajímavé místo jsme objevili na pražském Smíchově vedle mateřské školy v objektu bývalé prádelny nemocnice. Ostatně po prádelně má i název – Prádelna. Ta nezahálí ani přes léto a provozuje letní kurzy.

Uprostřed hezké udržované zahrady pod hlavní silnicí vedoucí ze Strahova na Smíchov stojí bíle omítnutá budova s nápisem „Prádelna“ a vyobrazenými sušícími se svršky. Neznalý okolojdoucí by si myslel, že je uvnitř skutečná prádelna, ale mýlil by se. Tato Prádelna je komunitní centrum pro seniory. Název nese podle původní funkce budovy, která je v majetku městské časti Praha 5.

„Původně to byla nemocnice a pavilon infekčních chorob včetně technického zázemí prádelny a po roce 1945 z vedlejší budovy udělali školku a naše budova byla opět prádelna. V roce 2007 zde bylo zřízeno komunitní centrum, které ale příliš to nefungovalo. V roce 2012 jsme se na radnici domluvili, že je škoda objekt nevyužít a začali jsme pracovat na tom, na tom, aby to bylo opravdové komunitní centrum,“ vysvětluje radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit (ANO).

Podle něj centrum nezahálí ani přes prázdniny, kdy jsou připraveny aktivity pro seniory z Prahy 5 v podobném rozsahu jako přes školní rok. „Naši frekventanti si zvykli na pravidelné setkávání v kavárně a neradi bychom je o to připravili, proto i přes prázdniny se Prádelna otevírá každé srpnové úterý. Kromě toho jsou připraveny sportovní aktivity jako jóga, petanque či stolní tenis,“ dodává Lachnit. Právě na stolním tenise je vidět, jak se celé centrum vyvíjí. Dnes jsou v něm dva hrací stoly a pořádá se velký turnaj (bylo již 5 ročníků), na začátku provozu centra musel vedoucí komunitního centra Michael Čihák hrát s jediným zájemcem o ping-pong sám.

Ve stolním tenise se v Komunitním centru Prádelna na Praze 5 pořádalo již pět výročních turnajů. Foto: KC Prádelna

Program centra se postupně vyvíjí, na přání seniorů přibývají nové kurzy, vedení Prádelny organizuje i výlety mimo Prahu s průvodci a plánuje další aktivity. Původně podle Michaela Čiháka začínali se cvičením pro seniory, na které se však nikdo nepřihlásil. „Pak jsme připravili přednášky o Praze, to už málo lidí přišlo a pak jsme zjistili, že v dnešní počítačové době by potřebovali poradit s tablety nebo notebooky, kterými je vybavili děti, aby mohli být v kontaktu s vnoučaty. Vymysleli jsme projekt iKavárna, senioři si donesli notebooky a chtěli pomoct s něčím. Teď je to jen záminka a iKavárna funguje především jako opravdová kavárna, kde lidé sedí a povídají si. To je to, co nejvíce oceňují, že si mohou s někým popovídat sdílet stejné trable ať už s doktory, nebo naopak radosti z dětí, vnoučat a pravnoučat. Z ikavárny se vyvinuly regulérní počítačové kurzy o které je velký zájem, máme počítačovou učebnu s computery, které jsme získali díky spolupráci s pivovarem Staropramen při pravidelné obměně technického vybavení v pivovaru. Vzhledem k tomu, že jsou licence na Microsoft poměrně drahé, tak jsme zvolili systém Linux a na něm naše frekventanty učíme. Platí samozřejmě, že když má někdo problém se svým strojem, nebo dostane nový, tak jej může přinést a my se mu s tím snažíme pomoct,“ říká Čihák. Za několik minut dalšího povídání o provozu centra se skutečně rozezní vstupní zvonek a jedna ze smíchovských seniorek nese Michaelu Čihákovi svůj nový notebook, aby jí ho zprovoznil. „Velice mne těší ta důvěra, kterou jsme si s lidmi za ta léta vybudovali, to je pocit k nezaplacení,“ říká k tomu Čihák.

V Komunitním centru Prádelna se koná šest kurzů práce s počítačem a digitální technikou – 6 kurzů týdně. Každého se účastní 9 seniorů.
Práce s tabletem – 1 kurz týdně pro 8 seniorů. Foto: KC Prádelna

Zmiňovaný pivovar Staropramen spolupracuje s centrem Prádelna také v dalších oblastech, jednak sponzorsky dodává některé své výroby, především nealkoholickou pivní limonádu, pak v rámci celorepublikové akce Community Days zaměstnanci pivovaru pomáhají se zvelebováním prostor komunitního centra. V loňském roce například vytvořili terasovitou zahradu na strmém svahu pod estakádou vedoucí ze Smíchova na Strahov, po které denně projedou tisíce aut.

Centrum Prádelna nyní funguje jako opravdové komunitní centrum a tím, že je od roku 2012 začleněno do systému sociálních služeb Prahy 5, velice dobře funguje také jako informační síť, která dokáže identifikovat případné problémy někoho z okolí seniorů, kteří do centra chodí. „Tím, že je Prádelna začleněna do systému sociálních služeb, podařilo se nám seniorům nenásilnou formou sdělit i informace o sociálních službách, které jim můžeme poskytnout. Zjistili jsme, že se senioři velice často styděli požádat si o pomoc, kterou jim může městská část poskytnout, nebo o tom neměli vůbec ponětí. Teď, když s nimi kolegové pracují na denní bázi se o jejich problémech, či problémech někoho z okolí dozví velice rychle a mohou účinně reagovat,“ vyzdvihuje roli komunitního centra radní pro sociální oblast v Praze 5 Petr Lachnit (ANO). Týdně se v Prádelně na několika kurzech a v kavárně objeví na tři stovky seniorů Prahy 5.

Projekt komunitního centra má velký úspěch a proto vedení městské části rozhodlo o zřízení druhého podobného zařízení. Z původně třípokojového bytu v ulici U Královské Louky nedaleko Golf Klubu Erpet, vzniklo Komunitní centrum Louka. „Chtěli jsme bezbariérové prostory, které by mohli využívat i hůře se pohybující senioři. Ono to zafungovalo, takže Louka opravdu, zejména v zimě, přitahuje imobilnější seniory. Navíc program komunitního centra Louka tvoří především kurzy na přání seniorů. Začali jsme počítačovými kurzy apod., pak jsme měli korálkování, výtvarné dílny, floristiku se zaměřením se na dostupné a levné pomůcky. Zjistili jsme, že senioři mají vztah k přírodě i ekologii. Pro centrum Louka pracuje také jeden dobrovolník, který je vysoce postaveným manažerem firmy v Jindřichově Hradci. Každý pátek je však u nás a věnuje se seniorům. Loni dokonce splnil některá jejich vánoční přání, které by si sami nemohli dovolit,“ říká ředitelka Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 Helena Volechová, pod kterou obě komunitní centra spadají. Od nového školního roku je plánována tvorba pocitových map, které si budou moct jejich autoři pověsit doma jako obraz a bude se pokračovat ve stávajících aktivitách. Nyní pracovníci Prádelny připravují rekonstrukci podlahy ve společenském sále v podkroví a třídí věci nashromážděné ve výměnném bazaru tak, aby na novou sezónu bylo vše připraveno. V ní čeká seniory také jedna nová aktivita. Budou hodnotit smíchovské kavárny, jejichž provozovatelé pak dostanou certifikát kvality a přívětivosti svého podniku právě k seniorům. Vedení městské části Praha 5 nechalo zrekonstruovat dům s pečovatelskou službou, kde vznikne další podobný komunitní klub. „Budou tam také další služby jako pedikůra, manikůra apod., které budou sloužit nejen našim seniorům, ale i veřejnosti. Plánujeme také rehabilitační centrum a komunitní zahradu,“ nastiňuje nejbližší plány v sociální oblasti radní Petr Lachnit.

Provoz komunitního centra Prádelna stojí (včetně platů zaměstnanců) 1,7 milionu korun ročně. Louka pak 800 tisíc, což při celkovém rozpočtu městské části Praha 5, který se pohybuje okolo miliardy korun, jsou velice rozumně vynaložené náklady. V obou centrech je měsíční návštěvnost cca 1.700 osob. Komunitní centra v případě, že by nebyla využita, mohou své prostory pronajímat a tím si přivydělat nějaké peníze. Rada MČ schválila ceník pronájmu a zejména společenský sál v Prádelně je po večerech využit až téměř na hranu kapacity.

http://ekonomicky-denik.cz/pradelna-louka-rozproudily-seniorsky-zivot-praze-5-seniori-navic-vytvorili-pomocnou-sit/

– Praha 5 pořádá výlety pro seniory, tentokrát do zámku Libochovice

Městská část Praha 5 i na podzim připravila výlety pro seniory, jejichž cílem je tentokrát zámek Libochovice a muzeum českého granátu v Třebenicích. Výlety pořádá Odbor sociální problematiky MČ Praha 5 pod záštitou radního pro sociální oblast JUDr. Petra Lachnita.

Výlet je naplánován ve dvou termínech – čtvrtek 13. září a čtvrtek 20. září. V obou termínech budou vypraveny dva autobusy. Pro zájemce z řad seniorů je tedy připraveno 188 míst.Výlet je určen pro občany ve věku nad 60 let s místem trvalého bydliště na území Městské části Praha 5. Zájemci o výlet bude vydán poukaz po předložení občanského průkazu.

Místem výdeje poukazů bude 7. září 2018 prostor „Výdeje parkovacích oprávnění ZPS“, Preslova ulice č. 5 (roh Náměstí 14. října a Preslovy ulice) od 8 do 12 hodin. Pokud nebudou vydány všechny poukazy první den, další možnost bude v úřední dny: pondělí a středa 8-18 hodin ve 2. patře v kanceláři č. 216 budovy Úřadu MČ Praha 5, náměstí 14. října 1381/4.

Autobus bude pro držitele poukazu přistaven v den odjezdu od 8:30 hodin u stanice metra Radlická, na zastávce autobusu č. 904. Předpokládaný návrat je okolo 17. hodiny. Výlet je pro účastníky zcela zdarma a zahrnuje dopravu i vstupy do objektů.

https://www.parlamentnilisty.cz/politika/obce-volicum/Praha-5-porada-vylety-pro-seniory-tentokrat-do-zamku-Libochovice-547490?nocache=1

– ÚKLID HUSOVÝCH SADŮ

Ve čtvrtek 26.07.2018 proběhl další úklid městského parku Husovy Sady na Praze 5. Tento úklid provádí pracovníci a klienti Kontaktního a poradenského centra závislostí STAGE 5, které sídlí v blízkém okolí. Akce byla již standardně úspěšná. Do úklidu se zapojilo devět klientů tohoto zařízení. Tentokrát společnými silami naplnili odpadky 18 velkých pytlů, které odvezli a zlikvidovali pracovníci Odboru ochrany životního prostředí Prahy 5.

– Den neziskových organizací na Praze 5

“Městská část Praha 5 pořádá již 12. ročník ,Dne neziskových organizací na Praze 5, která bude tradičně probíhat na pěší zóně Anděl ve středu 12. září od 11 do 17 hodin,” uvádí JUDr. Petr Lachnit, radní pro sociální oblast.

Cílem akce je zvýšit osvětu o fungování neziskových organizací a informovat veřejnost o nabídce sociálních služeb v městské části Praha 5. Zástupci neziskových organizací budou mít prostor představit svou činnost a budou moci realizovat prodej svých výrobků s podmínkou, že výtěžek bude použit na charitativní účely. Den neziskových organizací bude pro občany i pro neziskové organizace zcela zdarma.

Neziskovým organizacím, které se již v minulosti zúčastnily této akce, byly rozeslány přihlášky, aby se mohly opět zúčastnit. Pokud i vy máte zájem představit organizaci a její činnost v sociální oblasti, kontaktujte Janu Trnkovou, Odbor sociální problematiky a prevence kriminality, email Jana.Trnkova@praha5.cz , tel. č.: 257 000 432, která vám přihlášku zašle. Uzávěrka zasílání přihlášek je 15. 8. 2018.

https://www.parlamentnilisty.cz/politika/obce-volicum/Den-neziskovych-organizaci-v-Praze-5-545973?nocache=1

 

 

– Praha 5 schválila Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb pro období 2019-2021

 

Rada městské části Praha 5 schválila ve středu 25. července 2018 Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb a služeb souvisejících v městské části Praha 5 pro období 2019-2021.

„Samotné tvorbě nového střednědobého plánu sociálních služeb předcházela činnost tří pracovních skupin, které byly orientovány na seniory, osoby se zdravotním postižením, děti, rodinu, mládež, osoby ohrožené sociálním vyloučením, osoby v krizi, etnické skupiny a národnostní menšiny. Poté vytvořený návrh střednědobého plánu schválila Řídící skupina komunitního plánování městské části Praha 5. Součástí těchto aktivit byla i realizace dotazníkového šetření u uživatelů a široké veřejnosti s cílem zmapování potřeb občanů,“ uvedl radní Městské části Praha 5 pro sociální oblast JUDr. Petr Lachnit.

Pracovníci sociálního odboru provedli SWOT analýzy, vycházející z potřeb a požadavků poskytovatelů, uživatelů a zadavatele, zaměřené na oblasti všech tří pracovních skupin. Výsledky analýz byly použity jako základ pro směřování plánování sociálních služeb a služeb souvisejících, pro formulaci priorit, opatření a plánovaných aktivit. V průběhu procesu se pravidelně setkávaly pracovní skupiny, které vytvářely podklady pro jednání řídící skupiny. Na základě požadavků pracovních skupin, uživatelů a poskytovatelů sociálních služeb byly znovu zprovozněny internetové stránky komunitního plánování MČ Praha 5 (ZDE) s katalogem poskytovatelů sociálních služeb. Návštěvníci portálu jsou průběžně informováni o procesu komunitního plánování a o akcích, které jsou pro ně připravovány. Na tomto webovém portálu se veřejnost může seznámit nejen s procesem tvorby tohoto střednědobého plánu rozvoje sociální služeb, ale také s historií komunitního plánování v městské části Praha 5 od roku 2012 do současnosti.

Radní Petr Lachnit dále uvedl: „Vznikem a schválením Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb pro období 2019 – 2021 naše práce nekončí, ale naopak začíná. Komunitní plánování a rozvíjení sociálních služeb a služeb souvisejících je nikdy nekončícím procesem, do kterého musí být aktivně zapojeni všichni zúčastnění – poskytovatelé, uživatelé, zadavatel i široká veřejnost. Pravidelným setkáváním pracovních skupin, spoluprací s organizacemi i veřejností, vzájemným nasloucháním a diskusemi bude Střednědobý plán žijícím dokumentem, který bude reagovat na potřeby a možnosti. To je naším současným cílem.“

https://www.parlamentnilisty.cz/politika/obce-volicum/Praha-5-schvalila-Strednedoby-plan-rozvoje-socialnich-sluzeb-pro-obdobi-2019-2021-545745?nocache=1

 

 

– Nevíte jak na aktivní stáří? Skočte se podívat do Komunitního centra Prádelna v Praze, tam to umí roztočit

„Seniorský taneční soubor Marietta patří již několikátým rokem neodmyslitelně ke Komunitnímu centru Prádelna, kde se členky pravidelně dvakrát týdně schází na trénincích a kromě toho také často pořádají tanečně hudební odpoledne a hudebně taneční pásma pro nejširší veřejnost.” uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

Soubor tvoří neuvěřitelně aktivní seniorky, které společně tančí už jedenáct let. Celkově skupina sestává z takřka třiceti dam, které na první pohled popírají zažité předsudky o nerudných důchodcích věnujících se pouze svým chorobám a neumějících se bavit a doslova ani žít. Byť věkově patří do seniorské kategorie, některé dokonce překročily i osmdesátku, energie, dobrá nálada a radost ze života z nich přímo vyzařuje.

Vydupaná choreografie

„Tancujeme hlavně pro radost sobě i ostatním. Kromě nácviku samotných tanců je součástí našich pravidelných setkání také rozcvička nebo teoretická tvorba choreografie, zajišťování vystoupení nebo příprava mimopražského letního soustředění“, říká paní Ludmila Prouzová, která celý soubor vede. Právě ona velmi zodpovědně organizuje veškerá vystoupení, připravuje choreografii, hudbu, jednotlivé tance uvádí do historických i společenských souvislostí. Veškeré dění ohledně souboru má pevně a zároveň laskavě ve svých rukou.

Široký repertoár

Taneční soubor vystupuje poměrně často před různorodým publikem na rozličných a žánrově pestrých akcích v Praze i mimo hlavní město, vždy však budí zasloužený ohlas a sklízí velké úspěchy. Díky zájmu o jejich vystoupení tanečnice rozšířily původní repertoár sestávající z tradičních country tanců o českou besedu a další české tance, kromě toho nacvičují i historické, např. renesanční, tance.

Žít i na stará kolena

„Taneční soubor Marietta je typickým příkladem a potvrzením smyslu existence našeho komunitního centra jako místa soustřeďujícího aktivní seniory Prahy 5, nabízejícího prostor a zázemí obyvatelům naší městské části, kteří chtějí žít plnohodnotný a pestrý život bez ohledu na věk, nutnost příslušnosti k nějakým organizacím apod. Dámy z tanečního souboru jsou navíc dokonalými reprezentantkami nejen Komunitního centra Prádelna, ale také lidové moudrosti, že pohyb a radost ze života prodlužují věk“, dodává radní JUDr. Petr Lachnit, který vystoupení souboru Marietta pravidelně navštěvuje.

https://www.krajskelisty.cz/praha/obvod-praha-5/20095-nevite-jak-na-aktivni-stari-skocte-se-podivat-do-komunitniho-centra-pradelna-v-praze-tam-to-umi-roztocit.htm

– Praha 5 schválila Program prevence kriminality pro rok 2019

Jak sdělil redakci Parlamentních listů radní Městské části Praha 5 pro oblast bezpečnosti JUDr. Petr Lachnit, Rada MČ Praha 5 schválila tento týden Program prevence kriminality Městské části Praha 5 na rok 2019 a Akční plán prevence kriminality Městské části Praha 5 pro rok 2019.

Program prevence kriminality Městské části Praha 5 pro rok 2019 vychází z Plánu prevence kriminality na období 2017 až 2021, který byl zastupitelstvem městské části již odsouhlasen v minulém roce.

Schválené materiály představují koncepční strategii a priority pro oblast prevence a snižování kriminality na území Městské části Praha 5 a vycházejí z obecných principů prevence kriminality s cílem vytvoření bezpečného prostředí pro život občanů v MČ Praha 5.

Při vytváření Programu prevence kriminality Městské části Praha 5 na rok 2019 se městská část řídila obecnými principy prevence kriminality. K těmto principům patří snaha eliminovat trestnou činnost ještě před jejím započetím (před jejím pokračováním), snížení výskytu kriminálních jevů, a hlavně dopadů na život občanů Prahy 5.

Podle radního JUDr. Petra Lachnita se schválené materiály opírají o tři základní pilíře, kterými jsou bezpečné ulice, bezpečné parky a bezpečné prostředí škol. Program prevence kriminality Městské části Praha 5 je rozpracováním aktuálních priorit a reaguje na potřeby obyvatel MČ Praha 5. Vychází z cílů a předsevzetí programové prevence kriminality MČ Prahy 5 na léta 2017 až 2021.

Akční plán prevence kriminality Městské části Praha 5 pro rok 2019 je rovněž sestaven v souladu s Plánem prevence kriminality Městské části Praha 5 na období 2017 až 2021. Navazuje na aktivity, programy a projekty, které byly realizovány Odborem sociální problematiky a prevence kriminality v roce 2018 a v nichž je potřeba nadále pokračovat. V plánu jsou rovněž zakomponovány další činnosti, projekty a aktivity, které budou rozvíjeny ve spolupráci s dalšími subjekty, působícími v oblasti prevence kriminality, a jsou zaměřeny na všechny cílové skupiny, s ohledem na jejich potřeby a problematiku.

Všechny dokumenty jsou veřejně přístupné na webové stránce ZDE

https://www.parlamentnilisty.cz/politika/obce-volicum/Praha-5-schvalila-Program-prevence-kriminality-pro-rok-2019-543703

– Zázraky s psí láskou. Canisterapie dokáže rozzářit podzim života k neuvěření. Petr Lachnit přináší důkazy

Všichni víme, že pes je nejlepší přítel člověka, ale zcela jistě to není pouhý slogan, toto rčení má však hlubší význam. Ten, kdo má psa vedle sebe každý den, určitě potvrdí, že je to věrný společník, hlavně do nepohody, léčitel lidských duší, ale i těla, můžete se na něj spolehnout, nezklame vás a oplácí vám nezištnou láskou. Pes není jako člověk, nevyčítá, neštítí se našich nemocí, nesoudí, nekritizuje. Stačí se na něj podívat a jeho oči odpovídají: „Mám tě rád“, jsi pro mně důležitý, potřebuji tě. A přesně takhle hledí s láskou na psy JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5.

Vše to začalo na jaře roku 2014, kdy se rozhodli v odlehčovacím pobytovém zařízení Na Neklance zpříjemnit klientům dny pobytu a obohatit je právě psí láskou. V březnu 2014 poprvé pozvali prostřednictvím paní ředitelky Zuzany Daušové, dr.h.c. of Cynology and Social Service (CLCI/USA) z Helppesu psí studenty s lektorkou do pobytového zařízení.

Helppes

Nezisková organizace Helppes se mimo jiné zabývá speciálním výcvikem canisterapeutických psů, kteří jsou připraveni praktikovat canisterapeutické metody, včetně polohování v domácnostech, ale i zařízeních. Pro výkon této terapie musí mít pes vrozeně vyrovnanou povahu, lásku k lidem, absolutní absenci agresivity, být komunikativní, přizpůsobivý, snášenlivý k manipulaci a bez projevů bázlivosti, lekavosti a prchlivosti.

Už čtyři roky léčí a dávají radost

Klienti byli psími studenty nadšeni, a tak vlastně nikdy neodešli a dosud tady canisterapii pravidelně provádí. Canisterapie, neboli terapie psí láskou, skutečně funguje. Nejsou to jenom rozzářené oči a milá slova klientů, ale i těšení se psů z Helppesu, kteří, jakmile se přiblíží k zařízení, zrychlují, aby byli uvnitř co nejrychleji. Canisterapie zde ale nepřináší „pouze“ pohlazení na duši klientů, ale i trénink při rozvoji jejich jemné motoriky klientů (hlazení a drbání psů a mazlení se s nimi, házení a odebírání od psů „aportů“ – předmětů z nejrůznějších materiálů a různých velikostí, tvarů i váhy, přetahování se se psy o hračku a podobné aktivity).

A jaké jsou účinky?

Díky terapii dochází u klientů ke zlepšení verbálních interakcí, redukci úzkosti a osamělosti, zlepšení schopnosti koncentrace a postřehu, potlačení negativistických pocitů, zlepšování dlouhodobé i krátkodobé paměti, rozvoj sociálního cítění, zlepšení komunikace s ostatními klienty, ale i s pečovatelkami, odborným personálem, ale i s příbuznými. O tom, že terapie opravdu funguje, svědčí fakt, že klienti jsou zvyklí využívat canisterapii skupinovou, ale i individuální. Klient má totiž možnost objednat si psa – terapeuta přímo na pokoj, který za dozoru lektora klienta „léčí“.

Díky podpoře městské části Praha 5, již 5 let jsou průvodci psích studentů na cestách za rozdáváním této radosti a lásky a zaslouží si za to velké poděkování.

https://www.krajskelisty.cz/praha/obvod-praha-5/19960-zazraky-s-psi-laskou-canisterapie-dokaze-rozzarit-podzim-zivota-k-neuvereni-petr-lachnit-prinasi-dukazy.htm

– Petr Lachnit převzal záštitu nad sportovním dnem v Aquaparku

Městská část Praha 5 uspořádala sportovní den “O pohár Městské části Praha 5 v plavání” pro žáky základních škol, který se konal v pátek dne 22. června 2018 pod záštitou JUDr. Petra Lachnita, radního Městské části Praha 5. Tuto akci uspořádala Městská část Praha 5 ve spolupráci s Obvodním ředitelstvím Městské policie Praha 5.

Akce proběhla v Aquaparku Barrandov a zúčastnila se jí osmičlenná smíšená družstva, složená ze žáků základních škol z Prahy 5. Soutěžní družstvo tvoří osm žáků základní školy (čtyři chlapci a čtyři dívky) a jeden kapitán, kterým je strážník Městské policie Obvodního ředitelství Praha 5. Vítězem se stalo družstvo, které získalo nejvyšší počet bodů ze sedmi disciplín.Ke každému družstvu byl přidělen jako kapitán strážník Městské policie Praha 5. Úkolem strážníků byl bezpečný průběh sportovních soutěží a poučení dětí o bezpečném chování v provozu na pozemních komunikacích a o bezpečném chování u vody.

Po ukončení soutěží proběhla v bazénu ukázka záchrany tonoucího. Ukázku předvedli strážníci z Poříčního útvaru Městské policie.

https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Praha-5-Petr-Lachnit-prevzal-zastitu-nad-sportovnim-dnem-v-Aquaparku-541357?nocache=1

– Letní prázdniny v komunitním centru Louka

„Komunitní centrum Louka ani o prázdninách nebude zahálet a naopak se společně vypravíme na akce, které jsme doposud nestihli uskutečnit“ uvádí JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5 a dodává…

Výuka jazyků v komunitním centru Louka probíhat nebude, bude opět zahájena na začátku školního roku. Pro seniory, kteří chtějí pokračovat ve výuce na PC, máme připraveny kurzy 1x týdně s poradenstvím lektora. Tréninky paměti pro seniory, které se staly velmi oblíbenými a navštěvovanými, budou probíhat na základě žádostí účastníků 1x týdně ve středu od 10 do 11 hodin, spojené budou všechny tři skupiny.

Komunitní centrum můžete navštěvovat i v rámci našich čtvrtečních aktivit 1x za 14 dní, a to v termínech 19. 7., 2. 8., 16. 8. a 30. 8. A protože jsme slíbili, že uskutečníme další výpravy za poznáním, letní měsíce jsou přímo stvořené pro výlety se společným posezením v příjemném prostředí, připravili jsme pro vás vycházky s průvodním slovem, a nejen to. Prostřednictvím výprav za poznáním uskutečníme i malý exkurz do zajímavých kavárenských a restauračních zařízení, které posléze vyhodnotíme.

A kam se vypravíme při čtvrtečních akcích?

Na přání mnohých návštěvníků komunitního centra, kteří chtějí společně navštívit a poznat méně známá zákoutí Hradčan, se vydáme na Nový Svět na pražských Hradčanech, který se nachází severozápadním směrem od Pražského hradu poblíž někdejších městských hradeb, v okolí stejnojmenné pražské ulice. Jedná se o velice malebná zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domečky, které jsou stranou od hlavního turistického ruchu. Jedná se vlastně o bývalé hradčanské předměstí, které vzniklo někdy v polovině 14. století na staré cestě směrem ke Střešovicím. V roce 1360 bylo na podkladě rozhodnutí císaře Karla IV. začleněno k Hradčanům v tehdy nově vznikajícím městském opevnění. Původ vzniku této části Hradčan není přesně znám, jednalo se patrně o předhradí Pražského hradu, které vzniklo postupným zasypáváním strže a údolí potoka Brusnice. Na závěr procházky chceme zařadit návštěvu zajímavé kavárničky, kde zhodnotíme zařízení ze všech úhlů pohledu.

Procházky pro milovníky památek

Pro patrioty a další obdivovatele Prahy 5 máme připravenou procházku do zahrad Kinských, která je zveřejněna i na webových stránkách jako výlet s tajenkou. Zahrada se stavbami je zapsána do seznamu nemovitých kulturních památek, projdeme od vchodu z Náměstí Kinských a postupně se seznámíme s jednotlivými památkami, například s Karpatským chrámem sv. Archanděla Michaela z 2. poloviny 17. století, který sem byl převezen v roce 1929, navštívíme Letohrádek Kinských, pomník Hany Kvapilové od Jana Štursy z roku 1913 v blízkosti letohrádku, dřevěnou moravskou zvonici z Dolních Bojanovic, která se nachází rovněž v blízkosti letohrádku. Procházka má za cíl lépe poznat již známá zákoutí Prahy 5. Na závěr opět proběhne společné posezení.

A pro obdivovatele kulturních památek máme skvost, procházku areálu Břevnovského kláštera, a to opět na přání všech návštěvníků centra. Břevnovský klášter je nejstarší český mužský klášter, nacházející se v pražské čtvrti Břevnov. Založili jej roku 993 kníže Boleslav II. a pražský biskup Vojtěch a od počátku zde sídlí komunita benediktinů. Klášter jako celek s bazilikou svaté Markéty a Markétskou zahradou je chráněn jako národní kulturní památka České republiky. Klášter má nejstarší tradici vaření piva v celé republice. Vaří se zde pivo Břevnovský Benedict, uskutečníme i ochutnávku v klášterní restauraci. Projdeme se v klášterní zahradě, navštívíme místo zvané Vojtěška, které mohou lidé znát z filmu Medvídek. Pokud bude zájem, můžeme také navštívit hrob Karla Kryla na přilehlém hřbitově. Procházka má za cíl poznávat sousední městské čtvrti a jejich památky. Opět proběhne návštěva a hodnocení restaurace a podíváme se na místa, která lidé znají z filmů a dokumentů.

Prohlédneme si i klášterní farní kostel sv. Tomáše, poměrně velký Římskokatolický chrám, postavený při augustiniánském klášteře na Malé Straně. Kostel byl založen již ve 13. století, jeho současná, vrcholně barokní podoba pochází z doby po přestavbě v 1. polovině 18. století. Kostel má velmi bohatou uměleckou výzdobu, která zahrnuje některá mistrovská díla významných evropských umělců (P. P. Rubens, B. Spranger, K. Škréta ad.). Společně s přilehlým klášterem augustiniánů je chráněn jako kulturní památka České republiky. Nyní jsou zde instalovány nové varhany (nové píšťaly a skříň je restaurovaná) – zájemci mohou vystoupat až na kůr a prohlédnout si barokní skvost z blízka. Ve vrátnici kláštera je možné zakoupit svatotomášské pivo, které se prodává pouze zde a v přilehlém luxusním hotelu Augustin. Tato Procházka je opakovaná na přání návštěvníků KC, kteří se nemohli zúčastnit vycházky v zimě. Ti, kteří půjdou na prohlídku opakovaně, budou moci vidět obnovené varhany (dostanou se na kůr) a přivítá nás místní kostelník, který nás provede a nabídne k prodeji informační brožurky a svatotomášské černé pivo, čtrnáctistupňové, které vaří pivovar Matuška.

Doufáme, že společně prožijeme léto, jak má být, přijďte, těšíme se na vás.

https://www.parlamentnilisty.cz/politika/obce-volicum/Praha-5-Letni-prazdniny-v-komunitnim-centru-Louka-541359?nocache=1