– Výstava Magnum ignotum v Galerii Prádelna

V dubnu mají návštěvníci Galerie Prádelna při Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici příležitost zhlédnout hned dvě výstavy, věnované abstraktnímu malířství. Až do poloviny měsíce zde vystavuje Miroslav Pangrác ml. alias GRÁC svá nejnovější díla, od 17. dubna 2019 si budou moci návštěvníci prohlédnout unikátní výstavu abstraktních olejomaleb Romana Sedláka „Magnum ignotum“.

Popisek: Komunitní centrum Prádelna

Výstava Magnum ignotum představuje autorem dosud neprobádané teritorium vizuálního umění. Skrze abstraktní umění lze zkoumat své nejhlubší já, což autor činí prostřednictvím samotného výtvarného procesu. Výstava reprezentuje výsledky tohoto zkoumání. Postup při tvorbě abstraktního díla je fundamentálně odlišný od tvorby realistické. Je třeba oprostit se od všech logických úvah a nahlížení na svět. V procesu jsou odstraněny zaběhlé mentální koncepty a je možné nechat se unášet proudem energie, která je všude kolem nás. Tato výstava je krokem do neznáma, je to překročení pomyslného rubikonu. Je to cesta k poznání sama sebe.

Roman Sedlák (1987) je vizuální umělec, žijící v Praze. Soustředí se především na realistickou olejomalbu, ve které se snaží o širší tematický a obsahový přesah. Dominantou jeho tvorby posledních let jsou noční městské krajiny a scenérie, soustředění se na sílu a pomíjivost okamžiku, ale také realistická tvorba z automobilového prostředí, které je autorovou velkou životní láskou. Autor je ovlivněn východními filozofiemi, zejména taoismem, které mění jeho nahlížení na svět a každodenní realitu. Každý okamžik je unikátní a stojí za to zachytit ho na plátno či pomocí jiné umělecké formy. Ve svých volných chvílích se věnuje monochromatické fotografii.

„Komunitní centrum Prádelna pokračuje ve svém rozvoji, kdy jeho činnost už zdaleka přesahuje běžnou nabídku podobných zařízení. Jedním z těchto výjimečných aspektů je výstavní program tzv. Galerie Prádelna, který zasahuje velmi široké spektrum tvorby – od zavedených, akademicky vzdělaných autorů přes experimenty, tvorbu autodidaktů či dílka talentovaných dětí až po tematické expozice, věnované například lokální historii. Navíc nesmíme zapomenout na sociální a komunitní aspekt veškeré činnosti centra, který se nevyhýbá provozu galerie,“ říká JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5, který výstavu „Magnum ignotum“ 17. dubna 2019 v 18:30 hodin zahájí.