– Vernisáž fotografií ´Zákoutí domova´ v Komunitním centru Louka. Senioři zvládli řemeslo a pustili se do umění

Popisek: Zákoutí domova očima seniorů, kteří absolvovali kurz digitální fotografie

FOTOGALERIE Dne 27. června od 13. hodin ve smíchovském Komunitním centru Louka radní JUDr. Petr Lachnit zahájí vernisáž výstavy digitálních fotografií nazvanou ´Zákoutí domova´. Fotografie jako umělecká díla vznikaly v komunitním centru Louka již během prvního cyklu fotografických kurzů pro seniory z Prahy 5. Kurz fotografování a zpracování digitální fotografie přilákal své první účastníky do příjemného prostředí komunitního centra Louka během měsíce. A krátce na to se všichni navzájem mohli přesvědčit o svém mnohdy skrytém talentu vnímání okolního světa, smyslu pro detail a vyjádření emocí.

Cílem kurzu byla fotografie jako obraz, jedinečné umělecké dílo. Pod odborným vedením lektorky kurzu nejprve začaly padat zábrany u účastníků vytvořit něco osobitého a hodnotného. Ale postupně se povedlo odhalit tajemství fotografování a zpracování digitální fotografie.  Senioři se nejprve seznámili s tím, že fotografování je velmi kreativní a subjektivně obohacující proces. Naučili se fotit a nejen to, i mít radost z focení, dokázat základní úpravy v grafických počítačových programech, fotit i po skončení kurzu a pokračovat koncepčně. Kurz poodhalil všem, co je to ´mít umělecké oko´, tj. umět se dívat, a zároveň zajistit estetičnost fotografie. Soustředit se na kompozici, barevnost a čistotu obrazu.

A proč bylo vybráno právě téma ´Zákoutí domova´? 

Mnohdy nejkrásnější a nejzajímavější věci jsou blízko nás, zcela určitě v místech, kde se denně pohybujeme a jen si jich prostě nevšimneme. Kurz digitální fotografie pro začátečníky měl účastníkům otevřít oči i duši. Podívat se na své blízké okolí z nového úhlu pohledu a to nejen přes hledáček foťáku. Cílem byl jasný koncept tématu, série 3-5 fotografií, který znázorňuje ´Zákoutí domova´, jako je např. architektura města Prahy 5, každodenní místa, která potkáváme a míjíme, kde bydlíme. Ale zároveň to mohla být i skutečná drobná zákoutí vlastních domovů, zajímavých věcí a subjektivně významných detailů. Digitální fotografie ztvárnily krásným a ojedinělým způsobem své autory a návštěvník vernisáže bude mít těžké posoudit, které dílo je to nejzdařilejší.

Pro velký úspěch plný zcela osobních zážitků, ale také současně vzájemného sdílení, umění komunikovat skrze fotografii, tyto kurzy pokračují v dalších cyklech.

https://www.krajskelisty.cz/praha/obvod-praha-5/22155-vernisaz-fotografii-zakouti-domova-v-komunitnim-centru-louka-seniori-zvladli-remeslo-a-pustili-se-do-umeni.htm