– Seniorský taneční soubor Marietta z Prahy 5 se stále schází… on-line. V době covidu se ukazuje síla komunity

Autor: CSOP Praha 5 (stejně jako snímky v článku)

Popisek: Seniorský taneční soubor Marietta před KC Prádelna

„Bývalo zvykem, že každé úterní a čtvrteční dopoledne v Komunitním centru Prádelna na pražském Smíchově zněla hudba, zpěv a smích, tančilo se, slavilo, zkrátka se společně žilo. Dnes to už působí jako vzpomínka na zcela jiný svět, ale do března loňského roku patřila tělocvična i klubovna centra seniorskému souboru Marietta,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

Loňské léto a začátek podzimu vypadal jako příslib, že se vše vrátí do starých kolejí, bohužel záhy se ukázalo, že situace je složitější a nejenom Senzační Senioři z Prádelny se museli uchýlit opět do virtuálního světa.

Tancujeme pro radost sobě i ostatním

„Tancujeme hlavně pro radost sobě i ostatním. Kromě nácviku samotných tanců je součástí našich pravidelných setkání také rozcvička nebo teoretická tvorba choreografie, zajišťování vystoupení nebo příprava mimopražského letního soustředění,“ říkala před rokem paní Ludmila Prouzová, která celý soubor vede, velmi zodpovědně organizuje veškerá vystoupení, připravuje choreografii, hudbu, jednotlivé tance uvádí do historických i společenských souvislostí. Taneční soubor vystupoval často před různorodým publikem na rozličných a žánrově pestrých akcích v Praze i mimo hlavní město. Vždy však budí zasloužený ohlas, sklízí velké úspěchy a psalo se o nich v různých médiích. Díky zájmu o jejich vystoupení tanečnice rozšířily původní repertoár sestávající z tradičních country tanců o českou besedu a další české tance, kromě toho nacvičují i historické, např. renesanční tance. Každý rok na jaře Marietta pořádala v kulturním domě U Průhonu ´Memoriál Zdeňka Hrona´, kde spolu se slavnou trampskou kapelou Sešlost pravidelně představila hudebně – taneční dvouhodinový program.

Seniorský taneční soubor Marietta a trampská kapela Sešlost s radním Petrem Lachnitem v horní řadě uprostřed

„Marietto, jdeme na to!“

A jak tedy fungují Marietty v dnešní situaci? Ve chvíli, kdy se všechny seniorské aktivity komunitního centra včetně pravidelných kurzů přesunuly do on-line prostoru, začaly se organizovat v digitálním světě také členky souboru. Každé úterý a čtvrtek posílají vedoucí ´cvičitelky´ všem tanečnicím e-maily s předmětem „Marietto, jdeme na to!“. Ty obsahují nejen přání všem oslavenkyním, odkazy na videa se cvičením, na záznamy vlastních vystoupení, fotografie a sdílené vzpomínky. Podstatnou součástí jsou návody na cvičení, udržování zdravého těla i mysli a samozřejmě lekce s nácvikem tanců, takže se vlastně takto na dálku připravuje i nový program.

Navíc se do komunikace aktivně zapojují takřka všechny členky souboru, tudíž to neprobíhá způsobem, že dva jedinci něco připravují a ostatní jsou pouze pasivními příjemci. Naopak. Na každý takový report je vždy řada reakcí a vlastních příspěvků od ostatních. Ani ve virtuálním světě tedy Marietty neopouští jejich pověstná energie, dobrá nálada a radost ze života i v dnešní těžké době. Zkrátka stále naplňují svoje heslo: „Tančíme s radostí a pro radost“, byť nyní společně pouze ´na dálku´.

Dámy z Marietty se sice nemohou scházet a zkoušet osobně, ale jsou ve styku on-line

V takových chvílích se ukazuje síla komunity

„Seniorky z tanečního souboru Marietta při svých vystoupeních rozdávají radost a neuvěřitelné množství energie. Tento jejich životní optimismus a síla se naplno projevují i v této velmi těžké domě. Navzájem si jsou oporou v těžkých chvílích, protože ani jim se nevyhýbají skutečné tragédie jejich nejbližších, které v této době postihují nezvykle velké množství našich občanů a na něž nebyla naše moderní společnost připravena. A právě v takových chvílích se ukazuje síla komunity, společenství, které se navenek projevuje společným tancováním, scházením se v centru a vystupováním na akcích, ale jeho podstatu tvoří hluboké mezilidské vztahy, přátelství, pocit pospolitosti, že jedinec není na vše pouze sám. Jedná se o jeden z nejdůležitějších aspektů lidského života a jsem velmi rád, že naše komunitní centrum vytváří zázemí pro fungování takových seniorských komunit, které se právě v době krize pro lidi v seniorském věku ukazují jako doslova životně důležité. Velmi se těším, až se prostory centra opět rozezní hlasy a zpěvem nejen tanečnic z Marietty, nýbrž všech seniorů, kteří se tam sejdou se svými přáteli, a doufám, že to bude co nejdříve,“ říká JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5 zabývající se mj. zkvalitňováním života seniorů v této městské části.