– Radní Lachnit zahájí Slavnosti Rumunů v Kinského zahradě

Již podeváté se v neděli 9. září od 12,30 do 20 hodin koná Slavnost Rumunů v České republice pořádaná Sdružením Rumunů v ČR. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení rumunských folklorních souborů a dalších umělců, které se odehraje na pódiu a v dalších prostorách za Letohrádkem Kinských v Praze 5.

Slavnost se koná s podporou MČ Prahy 5 a záštitu nad akcí převzal radní JUDr. Petr Lachnit.

Připraven je i bohatý program z pestré nabídky hudby, tance a scének rumunského folkloru. Součástí akce budou také dílny lidových řemesel, akce pro děti, ochutnávky rumunských kulinářských výrobků a další zajímavosti. Vstup je zdarma.

Slavnost začíná bohoslužbou v Chrámu sv. archanděla Michaela (zvaného též karpatský kostelík sv. Michala). Chrám sv. Archanděla Michaela má zajímavou historii. Tento celodřevěný pravoslavný chrám tzv. bojkovského typu s prvky lidového baroka, byl postavený ve druhé polovině 17. století v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. K výzdobě věží a interiéru byly použity tři pro pravoslaví typické barvy: bílá, zelená a červená. Tyto barvy v lidovém chápání symbolizují základní křesťanské ctnosti: víru, naději a lásku. Tento celodřevěný chrám byl kompletně rozebrán, převezen a následně sestaven do původní podoby hned dvakrát. V roce 1793 jej občané Velkých Louček prodali větší a bohatší vesnici Medvedovcům. Ke druhému stěhování došlo v roce 1929, když Rusíni kostel, jako typickou lidovou stavbu Podkarpatské Rusi, věnovali Praze, která tehdy byla jejich hlavním městem. Kostel byl tedy podruhé postaven v Kinského zahradě na Smíchově v Praze 5. V současné době je kostel součástí sbírek Národního muzea. Počátkem roku 2008 získala dřevěný chrám do užívání Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku, resp. Rumunská pravoslavná církev.