– Praha 5 schválila Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb pro období 2019-2021

Rada městské části Praha 5 schválila ve středu 25. července 2018 Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb a služeb souvisejících v městské části Praha 5 pro období 2019-2021.

„Samotné tvorbě nového střednědobého plánu sociálních služeb předcházela činnost tří pracovních skupin, které byly orientovány na seniory, osoby se zdravotním postižením, děti, rodinu, mládež, osoby ohrožené sociálním vyloučením, osoby v krizi, etnické skupiny a národnostní menšiny. Poté vytvořený návrh střednědobého plánu schválila Řídící skupina komunitního plánování městské části Praha 5. Součástí těchto aktivit byla i realizace dotazníkového šetření u uživatelů a široké veřejnosti s cílem zmapování potřeb občanů,“ uvedl radní Městské části Praha 5 pro sociální oblast JUDr. Petr Lachnit.

Pracovníci sociálního odboru provedli SWOT analýzy, vycházející z potřeb a požadavků poskytovatelů, uživatelů a zadavatele, zaměřené na oblasti všech tří pracovních skupin. Výsledky analýz byly použity jako základ pro směřování plánování sociálních služeb a služeb souvisejících, pro formulaci priorit, opatření a plánovaných aktivit. V průběhu procesu se pravidelně setkávaly pracovní skupiny, které vytvářely podklady pro jednání řídící skupiny. Na základě požadavků pracovních skupin, uživatelů a poskytovatelů sociálních služeb byly znovu zprovozněny internetové stránky komunitního plánování MČ Praha 5 (ZDE) s katalogem poskytovatelů sociálních služeb. Návštěvníci portálu jsou průběžně informováni o procesu komunitního plánování a o akcích, které jsou pro ně připravovány. Na tomto webovém portálu se veřejnost může seznámit nejen s procesem tvorby tohoto střednědobého plánu rozvoje sociální služeb, ale také s historií komunitního plánování v městské části Praha 5 od roku 2012 do současnosti.

Radní Petr Lachnit dále uvedl: „Vznikem a schválením Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb pro období 2019 – 2021 naše práce nekončí, ale naopak začíná. Komunitní plánování a rozvíjení sociálních služeb a služeb souvisejících je nikdy nekončícím procesem, do kterého musí být aktivně zapojeni všichni zúčastnění – poskytovatelé, uživatelé, zadavatel i široká veřejnost. Pravidelným setkáváním pracovních skupin, spoluprací s organizacemi i veřejností, vzájemným nasloucháním a diskusemi bude Střednědobý plán žijícím dokumentem, který bude reagovat na potřeby a možnosti. To je naším současným cílem.“