– Prádelna a Louka rozproudily seniorský život na Praze 5. Senioři navíc vytvořili pomocnou síť

Prázdniny jsou ve druhé polovině a reklamy na billboardech a v televizi už upozorňují na to, že je třeba připravit se na nový školní rok včasným nákupem školních pomůcek. Jenže jsou i zařízení, které nejsou školami, i když se tam žáci leccos naučí. Žáky jsou totiž senioři. Jedno zajímavé místo jsme objevili na pražském Smíchově vedle mateřské školy v objektu bývalé prádelny nemocnice. Ostatně po prádelně má i název – Prádelna. Ta nezahálí ani přes léto a provozuje letní kurzy.

Uprostřed hezké udržované zahrady pod hlavní silnicí vedoucí ze Strahova na Smíchov stojí bíle omítnutá budova s nápisem „Prádelna“ a vyobrazenými sušícími se svršky. Neznalý okolojdoucí by si myslel, že je uvnitř skutečná prádelna, ale mýlil by se. Tato Prádelna je komunitní centrum pro seniory. Název nese podle původní funkce budovy, která je v majetku městské časti Praha 5.

„Původně to byla nemocnice a pavilon infekčních chorob včetně technického zázemí prádelny a po roce 1945 z vedlejší budovy udělali školku a naše budova byla opět prádelna. V roce 2007 zde bylo zřízeno komunitní centrum, které ale příliš to nefungovalo. V roce 2012 jsme se na radnici domluvili, že je škoda objekt nevyužít a začali jsme pracovat na tom, na tom, aby to bylo opravdové komunitní centrum,“ vysvětluje radní Prahy 5 pro sociální oblast Petr Lachnit (ANO).

Podle něj centrum nezahálí ani přes prázdniny, kdy jsou připraveny aktivity pro seniory z Prahy 5 v podobném rozsahu jako přes školní rok. „Naši frekventanti si zvykli na pravidelné setkávání v kavárně a neradi bychom je o to připravili, proto i přes prázdniny se Prádelna otevírá každé srpnové úterý. Kromě toho jsou připraveny sportovní aktivity jako jóga, petanque či stolní tenis,“ dodává Lachnit. Právě na stolním tenise je vidět, jak se celé centrum vyvíjí. Dnes jsou v něm dva hrací stoly a pořádá se velký turnaj (bylo již 5 ročníků), na začátku provozu centra musel vedoucí komunitního centra Michael Čihák hrát s jediným zájemcem o ping-pong sám.

Ve stolním tenise se v Komunitním centru Prádelna na Praze 5 pořádalo již pět výročních turnajů. Foto: KC Prádelna

Program centra se postupně vyvíjí, na přání seniorů přibývají nové kurzy, vedení Prádelny organizuje i výlety mimo Prahu s průvodci a plánuje další aktivity. Původně podle Michaela Čiháka začínali se cvičením pro seniory, na které se však nikdo nepřihlásil. „Pak jsme připravili přednášky o Praze, to už málo lidí přišlo a pak jsme zjistili, že v dnešní počítačové době by potřebovali poradit s tablety nebo notebooky, kterými je vybavili děti, aby mohli být v kontaktu s vnoučaty. Vymysleli jsme projekt iKavárna, senioři si donesli notebooky a chtěli pomoct s něčím. Teď je to jen záminka a iKavárna funguje především jako opravdová kavárna, kde lidé sedí a povídají si. To je to, co nejvíce oceňují, že si mohou s někým popovídat sdílet stejné trable ať už s doktory, nebo naopak radosti z dětí, vnoučat a pravnoučat. Z ikavárny se vyvinuly regulérní počítačové kurzy o které je velký zájem, máme počítačovou učebnu s computery, které jsme získali díky spolupráci s pivovarem Staropramen při pravidelné obměně technického vybavení v pivovaru. Vzhledem k tomu, že jsou licence na Microsoft poměrně drahé, tak jsme zvolili systém Linux a na něm naše frekventanty učíme. Platí samozřejmě, že když má někdo problém se svým strojem, nebo dostane nový, tak jej může přinést a my se mu s tím snažíme pomoct,“ říká Čihák. Za několik minut dalšího povídání o provozu centra se skutečně rozezní vstupní zvonek a jedna ze smíchovských seniorek nese Michaelu Čihákovi svůj nový notebook, aby jí ho zprovoznil. „Velice mne těší ta důvěra, kterou jsme si s lidmi za ta léta vybudovali, to je pocit k nezaplacení,“ říká k tomu Čihák.

V Komunitním centru Prádelna se koná šest kurzů práce s počítačem a digitální technikou – 6 kurzů týdně. Každého se účastní 9 seniorů.
Práce s tabletem – 1 kurz týdně pro 8 seniorů. Foto: KC Prádelna

Zmiňovaný pivovar Staropramen spolupracuje s centrem Prádelna také v dalších oblastech, jednak sponzorsky dodává některé své výroby, především nealkoholickou pivní limonádu, pak v rámci celorepublikové akce Community Days zaměstnanci pivovaru pomáhají se zvelebováním prostor komunitního centra. V loňském roce například vytvořili terasovitou zahradu na strmém svahu pod estakádou vedoucí ze Smíchova na Strahov, po které denně projedou tisíce aut.

Centrum Prádelna nyní funguje jako opravdové komunitní centrum a tím, že je od roku 2012 začleněno do systému sociálních služeb Prahy 5, velice dobře funguje také jako informační síť, která dokáže identifikovat případné problémy někoho z okolí seniorů, kteří do centra chodí. „Tím, že je Prádelna začleněna do systému sociálních služeb, podařilo se nám seniorům nenásilnou formou sdělit i informace o sociálních službách, které jim můžeme poskytnout. Zjistili jsme, že se senioři velice často styděli požádat si o pomoc, kterou jim může městská část poskytnout, nebo o tom neměli vůbec ponětí. Teď, když s nimi kolegové pracují na denní bázi se o jejich problémech, či problémech někoho z okolí dozví velice rychle a mohou účinně reagovat,“ vyzdvihuje roli komunitního centra radní pro sociální oblast v Praze 5 Petr Lachnit (ANO). Týdně se v Prádelně na několika kurzech a v kavárně objeví na tři stovky seniorů Prahy 5.

Projekt komunitního centra má velký úspěch a proto vedení městské části rozhodlo o zřízení druhého podobného zařízení. Z původně třípokojového bytu v ulici U Královské Louky nedaleko Golf Klubu Erpet, vzniklo Komunitní centrum Louka. „Chtěli jsme bezbariérové prostory, které by mohli využívat i hůře se pohybující senioři. Ono to zafungovalo, takže Louka opravdu, zejména v zimě, přitahuje imobilnější seniory. Navíc program komunitního centra Louka tvoří především kurzy na přání seniorů. Začali jsme počítačovými kurzy apod., pak jsme měli korálkování, výtvarné dílny, floristiku se zaměřením se na dostupné a levné pomůcky. Zjistili jsme, že senioři mají vztah k přírodě i ekologii. Pro centrum Louka pracuje také jeden dobrovolník, který je vysoce postaveným manažerem firmy v Jindřichově Hradci. Každý pátek je však u nás a věnuje se seniorům. Loni dokonce splnil některá jejich vánoční přání, které by si sami nemohli dovolit,“ říká ředitelka Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 Helena Volechová, pod kterou obě komunitní centra spadají. Od nového školního roku je plánována tvorba pocitových map, které si budou moct jejich autoři pověsit doma jako obraz a bude se pokračovat ve stávajících aktivitách. Nyní pracovníci Prádelny připravují rekonstrukci podlahy ve společenském sále v podkroví a třídí věci nashromážděné ve výměnném bazaru tak, aby na novou sezónu bylo vše připraveno. V ní čeká seniory také jedna nová aktivita. Budou hodnotit smíchovské kavárny, jejichž provozovatelé pak dostanou certifikát kvality a přívětivosti svého podniku právě k seniorům. Vedení městské části Praha 5 nechalo zrekonstruovat dům s pečovatelskou službou, kde vznikne další podobný komunitní klub. „Budou tam také další služby jako pedikůra, manikůra apod., které budou sloužit nejen našim seniorům, ale i veřejnosti. Plánujeme také rehabilitační centrum a komunitní zahradu,“ nastiňuje nejbližší plány v sociální oblasti radní Petr Lachnit.

Provoz komunitního centra Prádelna stojí (včetně platů zaměstnanců) 1,7 milionu korun ročně. Louka pak 800 tisíc, což při celkovém rozpočtu městské části Praha 5, který se pohybuje okolo miliardy korun, jsou velice rozumně vynaložené náklady. V obou centrech je měsíční návštěvnost cca 1.700 osob. Komunitní centra v případě, že by nebyla využita, mohou své prostory pronajímat a tím si přivydělat nějaké peníze. Rada MČ schválila ceník pronájmu a zejména společenský sál v Prádelně je po večerech využit až téměř na hranu kapacity.

http://ekonomicky-denik.cz/pradelna-louka-rozproudily-seniorsky-zivot-praze-5-seniori-navic-vytvorili-pomocnou-sit/