– Městská část Praha 5 má nový dispečink pro pečovatelskou službu, oznámil radní Petr Lachnit

Pečovatelská služba, kterou provozuje příspěvková organizace Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 je registrovanou sociální službou, která v nepřetržitém provozu pomáhá zdravotně a tělesně postiženým občanům, seniorům nebo rodinám s dětmi z Prahy 5, kteří potřebují z důvodu trvalého nebo dočasného snížení soběstačnosti nebo chronického onemocnění pomoc jiné osoby.

JUDr. Petr Lachnit, radní pro sociální oblast, uvádí: „Na naší městské části se stala pečovatelská služba významnou součástí sítě poskytovaných služeb a má svou dlouhodobou historii a tradici. Domácí péče se stává stále vyhledávanější a nezbytnou službou pro klienty, jejich rodiny a známé, kteří již nestačí pro své blízké zajistit odpovídající pomoc a potřebují využít pomoci  pečovatelek přímo v domácím prostředí. Každoročně se zvyšuje počet klientů a zájemců o tyto služby a formu péče.”

Klientům blíž

Pečovatelská služba se musí dostat vždy ke svým klientům, kteří jsou na ni odkázáni, a to často i do nedostupných míst, prostě jim musí být k dispozici. „Chceme být svým klientům blíž, takže většina z nich využívá  buď osobního nebo telefonického kontaktu přímo se sociální pracovnicí pečovatelské služby, která jim poskytuje nejen poradenství například při řešení dávek a příspěvků, ale i přímo zprostředkovává podání žádostí za klienty na úřady, řeší obtížné životní situace a další potřebné  záležitosti,” vysvětluje Petr Lachnit.

Okamžitý dispečink a projekt Taxík Maxík

Klienti jsou v běžném osobním, ale i telefonickém kontaktu i s koordinátorkami pečovatelské služby, které přímo řídí práci pečovatelek v  terénu u klientů. Tento „okamžitý dispečink“ umožňuje rychlý a efektivní způsob pomoci, kdy klient nezůstává na řešení svých problémů sám a často se takto dá předejít vypjatým a zdánlivě neřešitelným situacím u klienta.

Již rok pečovatelská služba úspěšně provozuje projekt Taxík Maxík, který je  maximálně  využíván klienty Prahy 5 pro jízdy po celé Praze a stal se pro ně dostupnou, velmi oblíbenou a bezpečnou službou. Městská část Praha 5 se v minulém roce rozhodla rozšířit z kapacitních důvodů stávající a již  nevyhovující prostory pro centrálu pečovatelské služby a dispečink Taxíka Maxíka. Najdete ji na náměstí 14. října v č. 11 v přízemí.