– Den s Městskou policií se Městské části Praha 5 vydařil

Městská část Praha 5 uspořádala dne 9. října 2017 pod záštitou radního JUDr. Petra Lachnita „Den s Městskou policií” v Základní a mateřské škole Výmolova 169 v Praze 5. Akce se zúčastnilo více než sto dětí ze Základní a mateřské školy Výmolova na Praze 5 se svými vyučujícími i zdravotním personálem.

Zahájení dětského dne byl přítomen i ředitel obvodního ředitelství Městské policie Praha 5 Mgr. Zdeněk Hejna. Příslušníci Městské policie předvedli malým divákům ukázky výcviku služebních psů, služební vozidla a motorky. Na programu dne byla rovněž ukázka poslušnosti služebních psů včetně zadržení agresívního pachatele a předvedení jízdní skupiny na koních se simulovaným přechodem ohně a dýmem. Největší atrakcí však byly policejní koně, na kterých se mohli žáci z mateřské školy i povozit. Radní Petr Lachnit předal dětem drobné dárky. Základní škola a mateřská škola pro sluchově postižené Praze 5, Výmolově ulici, je komplexem škol pro sluchově postižené od předškolního věku až do dospělosti. Základní škola a mateřská škola vzdělává děti a žáky primárně se sluchovou vadou a logopedickými vadami. Dále vzdělává děti se sluchovou vadou a dalšími kombinacemi vad. Jedná se o děti autistické, zrakově, tělesně a mentálně postižené. Na škole působí slyšící i neslyšící pedagogové, cílem je bilingvální způsob výuky, tzn. dva jazyky vedle sebe (český jazyk a český znakový jazyk) a tudíž dva pedagogové (slyšící a neslyšící) vedle sebe.

Hluchota žáky odděluje od většinového mluveného jazyka, kterým se my, slyšící, domlouváme. Proces nabývání českého jazyka je pro neslyšící složitou a nelehkou cestou, které je potřeba věnovat mnoho času a úsilí. Jazyková gramotnost je předpokladem pro integraci neslyšícího jedince do běžné společnosti. Všichni děti a žáci ze ZŠ Výmolova potřebují odbornou péči, odborný personál, speciální pomůcky, dobré zázemí a různé druhy kulturního a sportovně relaxačního vyžití k tomu, aby se seznamovali s okolním světem.

Podobné akce připravil JUDr. Petr Lachnit i pro Mateřskou školu Radlická a pro Mateřskou v Grafické ulici na Smíchově.