– Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 pracuje i v minovém poli karantény

Popisek: Pečovatelky v první linii

Jaké to je, starat se o seniory, docházet za nimi do jejich bytů a domů? Karanténa je obzvláště pro seniory důvod k jisté panice. Oni jsou nejohroženější skupinou. Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci na Praze 5 nepřerušilo svou činnost. Jen ta práce je teď mnohem namáhavější a rizikovější.

A ano, drama karantény prožívají právě pečovatelky centra: „Naše pečovatelky odcházejí za svými klienty – seniory. Jdou do terénu brzo ráno, kdy část z nás ostatních je doma, spinká, učí děti, nebo má ‘home office‘. Část z nás se dnes bojí čehosi neznámého, podivného. Na tu malou neviditelnou potvoru, na ten zatracený vir si nesáhneme, nevidíme ho, a tak se bojíme,“ popisuje každodenní pracovní start svých pečovatelek Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci.

Jediné spojení se světem

Pro seniory tak zůstávají pečovatelky centra prakticky jediným spojením s vnějším světem. Karanténa je zavřela za dveřmi jejich domovů a učí je opatrnosti. „Nevím, jestli se naše pečovatelky bojí (možná ano), ale vytrvale kráčí každý den za svými seniory. Přes den těch svých seniorů musí oběhnout až osm. Po svých, tramvají nebo autobusem. Žádný luxus. I když to neřeknou, tak starost a péče o staré lidi je pro ně posláním. Díky jejich pomoci nacházejí staří lidé podporu, pomoc, ztracenou naději a možná i nový smysl života.“

Pečovatelky musí být připravené na všechno. Musí řešit ne pouze rutinní záležitosti, ale i člověka a jeho pocity, jeho strachy, jeho obavy. Pro pečovatelky centra jejich práce nemůže být jen prací. „Naše pečovatelky každodenně řeší zapeklité lidské osudy svých klientů. Základním předpokladem pro jejich práci je tak především životní optimismus, který předávají starým lidem, aby se necítili osamoceni v těžkých životních situacích. Dnes jsou v první bojové linii, nestěžují si, a jdou „léčit“ své seniory především lidskou láskou a porozuměním. Boří samotu, v níž ponecháváme staré lidi. Staří lidé však potřebují především péči a společnost, a tu jim právě ony dávají. Díky jim.“

A doprava?

Všichni, i přes karanténu, někam potřebujeme, někam spěcháme, někam neodkladně musíme. Na vyšetření, na nákupy? Pro seniory Prahy 5 je tu služba Taxík Maxík. „Řidič našeho Taxíku Maxík (ve službách Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5) pan Jan je v těchto dnech na roztrhání. Taxík Maxík totiž vozí nejen klienty pečovatelské služby, ale i potřebné seniory z naší městské části. Za malou chvíli vyráží s klienty naší pečovatelské služby v seniorském věku na cesty po Praze 5,“ uvedlo centrum. Péče o seniory není jen o tom, že se rozkáže karanténa. Jsou lidé, kteří tu karanténu musí řešit v první linii.